Portal pacjenta
Umów wizytę

Transfer zarodków do macicy kobiety

Zabieg transferu zarodków do macicy odbywa się zwykle w 2, 3 lub 4, 5 dobie (transfer blastocysty) od dnia pobrania komórek jajowych. Dłuższy okres hodowli zarodków w warunkach laboratoryjnych (do 5 doby) pozwala na podjęcie lepszej decyzji o tym, które zarodki i w jakiej liczbie powinny być przeniesione do macicy.

Zabieg podania zarodków jest krótką procedurą tylko nieco bardziej skomplikowaną niż pobranie cytologii i powoduje zwykle niewielki dyskomfort. Przeprowadzany jest w warunkach ambulatoryjnych i zwykle nie wymaga znieczulenia.

Ważne:

  • Po kilku dniach hodowli najlepiej rozwijające się zarodki wybierane są do transferu do macicy
  • Liczba wybranych do transferu zarodków ma wpływ nie tylko na wskaźnik uzyskanych ciąż, ale również na wskaźnik ciąż mnogich
  • Zarodki są umieszczane w macicy za pomocą cienkiego cewnika
  • Zarodki, które nie zostały podane do macicy podlegają zamrożeniu w celu późniejszego ich wykorzystania

Embriotransfer

Przed zabiegiem embriotransferu pacjentka powinna przyjmować leki zgodnie z zaleceniem lekarza (ważne są godziny i dawki leków). Termin zabiegu oraz rodzaj i sposób dawkowania leków określony jest przez lekarza po zabiegu pobrania komórek jajowych. Przed zabiegiem ET pacjentka powinna mieć wypełniony pęcherz moczowy, zaleca się wypić na dwie godziny przed planowanym zabiegiem co najmniej 1 litr płynu (najlepiej niegazowaną wodę). Jeżeli pacjentka nie będzie miała wypełnionego pęcherza fakt ten może opóźnić godzinę rozpoczęcia zabiegu.

Na zabieg należy zgłosić się 30 minut wcześniej.

W trakcie zabiegu zarodki są umiejscawiane w specjalnym kateterze (cewniku), na którego jednym końcu znajduje się specjalna strzykawka. Lekarz prowadzi kateter przez pochwę i szyjkę macicy i pozostawia zarodki w jamie macicy. Transfer zarodków może odbywać się pod kontrola usg, co pozwala na kontrolowanie zarówno prowadzenie cewnika, jak i w niektórych przypadkach (np. jeżeli pacjentka nie jest otyła i ma dostatecznie wypełniony pęcherz moczowy) daje możliwość potwierdzenia wprowadzenia cewnika do jamy macicy.

Po zabiegu zaleca się krótki odpoczynek. Zabieg ET trwa od kilku minut do 0,5 godziny. Czas, który należy zarezerwować na pobyt w klinice wynosi jednak 2-3 godziny.

Kontakt

Jak się z nami skontaktować?

Infolinia

+48 (58) 58 58 800

pn-pt.: 7:00 - 20:00
sb.: 7:00 - 15:00

Formularz kontaktowy