Jak przygotować się do ciąży?

Strona główna/Inne/Jak przygotować się do ciąży?

Okres starań o ciążę to czas szczególny. Organizm przyszłej mamy musi być zdrowy i silny, dlatego już przed rozpoczęciem starań należy się odpowiednio przygotować, w tym również zadbać o codzienną dietę i tryb życia. W naszym artykule podpowiadamy: jak przygotować się do ciąży?

Jak przygotować się do ciąży?

W pierwszej kolejności zróbcie badania, które pozwolą ocenić Wasz stan zdrowia. W tym celu dobrze jest wykonać: morfologię krwi, badanie ogólne moczu, oznaczenie poziomu glukozy w surowicy krwi, badanie parametrów układu krzepnięcia oraz oznaczenie grupy krwi. Kobiety często są kierowane na badanie poziomu hormonów tarczycy. Prawidłowe funkcjonowanie tego narządu jest kluczowe dla płodności, a w trakcie ciąży dla rozwoju płodu.

Oprócz tego lekarze zalecają badania infekcyjne (w kierunku toksoplazmozy, cytomegalii i różyczki) czy wirusowe (obecność antygenów HBS, HBV, HCV i HIV). W przypadku gdy decydujecie się na powiększenie rodziny po 35 roku życia lub w Waszej najbliższej rodzinie rodziły się dzieci z wadami genetycznymi, należy oznaczyć kariotyp. Badanie umożliwia oszacowanie ryzyka genetycznego i odpowiednie zaplanowanie profilaktyki. W przypadku wskazań możliwe jest wykonanie diagnostyki preimplantacyjnej PGD (pozwala uniknąć przeniesienia chorób i wad genetycznych na dziecko).

Na kilka miesięcy przed planowaną ciążą jako przyszła mama powinnaś przyjmować suplementy zawierające kwas foliowy. Odpowiednia podaż tej substancji zapobiega rozwojowi wad układu nerwowego u płodu. Najczęściej wystarczy dawka dzienna na poziomie 0,4 mg. Kobiety, które w przeszłości urodziły dziecko z wadą cewy nerwowej powinny zwiększyć, pod kontrolą lekarską, dawkę do 5 mg. Panie pragnące zajść w ciążę mogą także przyjmować preparaty wielowitaminowe, zaś wegetariankom i kobietom przed kolejną ciążą zaleca się dodatkowo preparaty żelaza.

Kogo odwiedzić przed planowaną ciążą?

Internistę, który oceni pracę narządów wewnętrznych i w razie potrzeby zleci kurację mającą na celu wyeliminowanie np. infekcji.
Ginekologa, który w trakcie wizyty przeprowadzi USG narządu rodnego, badanie cytologiczne, ocenę biocenozy pochwy oraz badanie piersi. Dzięki tym badaniom specjalista może sprawdzić budowę macicy i jajników, ewentualne zmiany w drogach rodnych i w piersiach, w razie potrzeby zalecić odpowiednie leczenie.
Stomatologa, Każdy stan zapalny osłabia organizm, który w przypadku wystąpienia infekcji samoistnie broni się przed możliwymi komplikacjami. Leczenie chorych zębów powinno mieć miejsce jeszcze przed poczęciem.

Przygotowania do ciąży to też dieta i zdrowy tryb życia

Bardzo ważnym elementem przygotowań do ciąży jest odpowiednia dieta i utrzymanie prawidłowej masy ciała. Na co dzień powinny Wam towarzyszyć warzywa i owoce, bogate w witaminy i minerały. Oprócz tego pamiętajcie o spożywaniu białka, zwłaszcza tego zawartego w nabiale, chudym mięsie i rybach morskich. Błonnik zapewnia prawidłową pracę jelit, dlatego jego tez nie może zabraknąć w Waszej diecie. Ograniczcie spożywanie cukru, soli, wysokonasyconych tłuszczów zwierzęcych i odstawcie wszelkie używki. Informacje na temat wpływu diety na płodność znajdziecie we wpisie naszym blogu: Dieta a płodność – to warto wiedzieć!. Zarówno nadwaga, jak i niedowaga mogą mieć negatywny wpływ na przebieg ciąży. Zadbaj o optymalną wartość wskaźnika BMI (stosunek masy ciała do wzrostu w metrach do kwadratu), który powinien zawierać się w przedziale miedzy 20 a 25.

Nie od dziś wiadomo, że odpowiedni tryb życia sprzyja zdrowiu i dobremu samopoczuciu. Dzięki aktywności fizycznej mężczyzna może poprawić jakość swojego nasienia, a kobieta dzięki odpowiednim ćwiczeniom przygotuje swoje ciało nowej sytuacji i do porodu. Polecamy Wam w szczególności: ćwiczenia mięśni brzucha, kręgosłupa, pośladków i krocza (mięśnie Kegla), pływanie, długie spacery, jogę lub gimnastykę, jogging oraz jazdę na rowerze.

Pamiętajcie! Przyjmowanie jakichkolwiek leków przez przyszłą mamę wymaga konsultacji z lekarzem i ścisłej kontroli.

Kobieta w ciąży wymaga szczególnej opieki i troski. Zarówno jej zdrowie, jak i dobre samopoczucie będzie korzystnie wpływało na rozwój malucha.

O autorze:

Kliniki Leczenia Niepłodności INVICTA to nowoczesne placówki medyczne stawiające na rozwój, wiedzę i kompetencje, które przekładają się na jakość i skuteczność leczenia. Procedury wykonywane w naszych Klinikach są zgodne z najnowszymi osiągnięciami medycyny, wyróżniają się kompleksowością i skutecznością.

10 komentarzy

 1. PrzyszłaMama 21 czerwca 2018 w 9:22 pm- Odpowiedz

  Dziękuję za ten artykuł, pokażę go tym koleżankom, które nie traktują przygotowania do ciąży poważnie. Śmiały się ze mnie i z moich starań, a to przecież bardzo ważne, żeby mieć zdrowy organizm, gotowy na maluszka!

 2. Marika 26 lipca 2018 w 11:15 am- Odpowiedz

  Bardzo przydatny artykuł, szczególnie, że zamierzam staram się o dziecko, a jestem po 35 roku życia… mam nadzieję, że wszystko pójdzie jak z płatka :)

  • Ewelina T. 19 listopada 2018 w 6:56 pm- Odpowiedz

   Ja tak samo! Od kilku miesięcy się przygotowuje, zmieniłam tryb życia o 180 stopni i mam nadzieję, że niebawem będę mamą :)

 3. JustynaK 18 września 2018 w 9:57 am- Odpowiedz

  Przygotowanie organizmu do ciąży to wymagający, ale piękny czas:) dbajmy o siebie, bo zdrowa mama to zdrowe maleństwo :)

 4. Bree 18 grudnia 2018 w 10:24 am- Odpowiedz

  Bardzo fajnie zebrane porady :) prosto, zwięźle i kompleksowo :) dzięki

 5. Miśka 22 lutego 2019 w 8:54 am- Odpowiedz

  To ja chyba od zawsze jestem gotowa, bo od zawsze odżywiałam się wzorowo i regularnie robiłam ćwiczenia i badania :D

 6. Erin 17 marca 2019 w 3:41 pm- Odpowiedz

  Jeszcze do niedawna wmawiano kobietom, że kwas foliowy i wyleczone zęby to wszystko, co trzeba zrobić, żeby przygotować się do ciąży. Może rzeczywiście kiedyś to wystarczalo, ale teraz mamy tyle zagrożeń czy po prostu złych czynników w samym środowisku, że trzeba zwiększać tę świadomość u kobiet. Dobrze napisany artykuł i oby więcej takich. Sama przed ciążą stosowałam sie do właściwie wszytskich zaleceń i na szczęście jestem teraz mamą zdrowego maluszka. Wiem, że takie przygotowanie nie wyeliminuje ryzyka chorób dziecka, ale jeżeli można coś zrobić, aby to ryzyko zmniejszyć to chybwa warto wg mnie. Stawka jest najwyższa :) Pozdrawiam przyszłe świadome mamy.

 7. Zelda 25 kwietnia 2019 w 2:31 pm- Odpowiedz

  Dużo przydatnych wskazówek i poruszonych kwestii, o których wiele przyszłych mam zapomina dopóki nie pojawią się problemy z zajściem w ciążę.

 8. Esterka 14 grudnia 2019 w 9:22 am- Odpowiedz

  dobrze, że jest coraz więcej tego typu porad, ponieważ czasy się zmieniają i macierzyństwo staje się coraz bardziej świadomym wyborem. Decyzje też przychodzą później. Ja mam 34 lata i z mężem dopiero podjęliśmy decyzję, że się staramy. Zobaczymy, czy się uda…

  • Malwina 16 czerwca 2020 w 10:27 am- Odpowiedz

   Trzymam kciuki! Ja też skończyłam 36 lat, wcześniej nie myślałam o dziecku, później nie układało mi się z chłopakiem. Długo po rozstaniu nie mogłam znaleźć mojej drugiej połówki. Na szczęście się udało :) również zaczynamy starania o dzidziusia. Dziękuję za tak cenne porady :)

Zostaw komentarz