Zdecydowaliście się na przystąpienie do in vitro. Teraz pora na to, żeby wybrać konkretny program, w którym weźmiecie udział. Na początek wspólnie z lekarzem przejrzyjcie historię waszego leczenia, wyniki badań, wywiad medyczny. Te informacje pomogą określić, jakich procedur w ramach in vitro potrzebujecie. Ważne byście oboje mogli porozmawiać ze specjalistą.

Podstawowe pytanie: jak wybrać program in vitro?

Nie każdy program in vitro jest taki sam – czasem wystarczy podstawowy zestaw procedur, a w niektórych przypadkach będą potrzebne dodatkowe działania, np. biopsja jądra, bezpośrednie wprowadzenie plemnika do komórki jajowej, dłuższa inkubacja zarodka. Warto dopytać, czy klinika oferuje pakiety medyczne lub programy obejmujące interesujące was zabiegi.

Ośrodki specjalizujące się w metodach in vitro często starają się kompleksowo podchodzić do leczenia. Istnieją programy, które zawierają wszystkie procedury w jednej opłacie. Nie musicie się wówczas zastanawiać nad kosztami, a możecie skoncentrować się na leczeniu.

Część par powinna zdecydować się na użycie podczas in vitro komórki jajowej dawczyni lub nasienia dawcy – warto się wtedy przyjrzeć temu, z jakiego banku korzysta klinika i jak sprawdza jakość przechowywanego w nim materiału. Niektóre programy związane z dawstwem i biorstwem gamet, obejmują dofinansowanie zabiegu in vitro, jeśli para podzieli się z innymi pacjentami swoimi komórkami jajowymi.

Jeśli kobiety lub mężczyzny stwierdzono obciążenie genetyczne i istnieje ryzyko przeniesienia choroby na dziecko, warto rozważyć przeprowadzenie w ramach procedury in vitro diagnostyki preimplantacyjnej PGD. Dzięki niej pary obciążone genetycznie mogą mieć zdrowe potomstwo. Do tej pory INVICTA jest jedyna kliniką w Polsce, w której realizowane są takie badania.

Po rozważeniu wszystkich za i przeciw, ostateczny wybór programu in vitro warto skonsultować z lekarzem. Z pewnością doradzi on najlepsze rozwiązanie lub upewni was, że podjęliście dobrą decyzję.

Podziel się tym ze znajomymi!

O autorze:

Kliniki Leczenia Niepłodności INVICTA to nowoczesne placówki medyczne stawiające na rozwój, wiedzę i kompetencje, które przekładają się na jakość i skuteczność leczenia. Procedury wykonywane w naszych Klinikach są zgodne z najnowszymi osiągnięciami medycyny, wyróżniają się kompleksowością i skutecznością.

Zostaw komentarz