Jak wybrać właściwą klinikę leczenia niepłodności?

Strona główna/Inne/Jak wybrać właściwą klinikę leczenia niepłodności?

Wybór kliniki to ważny etap w procesie leczenia niepłodności. Bez względu na to, czy diagnozujecie dopiero przyczyny problemu, czy macie wskazania do in vitro, warto zastanowić się, który ośrodek zapewni wam najlepszą opiekę. Od czego zatem zacząć? W Polsce istnieje kilkadziesiąt placówek zajmujących się leczeniem niepłodności w różnym zakresie. Kilkanaście z nich może pochwalić się wieloletnim doświadczeniem i szerokim wachlarzem usług, zajmując się Pacjentami od etapu diagnostycznego, poprzez podstawowe metody leczenia, aż po programy in vitro i dodatkowe procedury zwiększające ich skuteczność. Podejmując decyzję musicie zadać sobie kilka pytań. Przede wszystkim zastanówcie się, co w waszym przypadku będzie odgrywało największą rolę: koszty leczenia, jakość i skuteczność, bliskość kliniki, miła atmosfera?

Klinika leczenia niepłodności – jak wybrać?

Jeśli znaczenie mają ceny, warto pamiętać, że tanio nie zawsze znaczy dobrze. Na koszty leczenia – zwłaszcza w przypadku in vitro – warto spojrzeć z szerszej perspektywy. Oszczędność na badaniach diagnozujących przyczynę niepłodności może okazać się pozorna, jeśli lekarze na podstawie wyników nie będą w stanie dojść, jakie jest źródło waszego problemu. Dobrze przeprowadzony program in vitro, na który przeznaczycie więcej środków, może zakończyć się wyczekiwaną ciążą, podczas gdy oszczędności i niższa jakość mogą wymagać podejścia do in vitro po raz kolejny. Warto też zwrócić uwagę na programy promocyjne, które coraz częściej oferują kliniki – często zawierają spore rabaty, które pozwalają zamknąć się w budżecie, który założyliście.

Stawiacie na jakość i skuteczność? Sprawdźcie zatem, jakie dane na ten temat prezentują kliniki, które rozważacie. Średnia skuteczność zabiegów in vitro nie powinna być niższa niż 50%, zaś inseminacji – 10%. Zwróćcie też uwagę, czy klinika posiada certyfikaty ISO lub wdrożyła inne systemy jakości. Dają one gwarancję, że procedury stosowane w danym ośrodku spełniają rygorystyczne wymogi bezpieczeństwa i organizacji pracy. Duże znaczenie ma także to, czy placówka jest związana z międzynarodowymi organizacjami medycyny rozrodu, takimi jak ESHRE czy ASRM i spełnia ich standardy dot. leczenia i in vitro. Istotny jest także nowoczesny sprzęt i wyspecjalizowana kadra, którym dysponuje klinika. Dodatkowym atutem będzie własne laboratorium diagnostyczne i rozbudowane laboratorium in vitro.

Bliskość geograficzna może być jednym z wielu, ale nie jedynym czynnikiem decydującym o wyborze kliniki. Ewentualny dojazd do ośrodka, który darzycie zaufaniem, może być lepszą drogą niż leczenie niepłodności w placówce, która choć jest blisko nie do końca spełnia wasze oczekiwania. Zwłaszcza, że często – w przypadku par mieszkających daleko – wizyty w klinice można zorganizować tak, by ograniczyć je do niezbędnego minimum. Dotyczy to szczególnie par, które decydują się na zapłodnienie in vitro.

Personel kliniki również jest niezwykle ważny. Warto dokładnie sprawdzić, z jakimi lekarzami się spotkacie, jakie mają doświadczenia i wykształcenie, w jakiej dziedzinie się specjalizują, czy udzielają się w środowisku i mają kontakt z placówkami naukowymi. W końcu to oni będą diagnozować przyczynę niepłodności, odpowiadać na wasze pytania, prowadzić leczenie. Można zasięgnąć opinii na forach, choć należy zachować do nich zdrowy dystans. Na efekty na pewno wpływać będzie indywidualne podejście do pacjentów i zakres metod, które lekarze w placówce mogą zaproponować.

Warto – zanim wybierzecie klinikę – przemyśleć każdą z tych kwestii.

O autorze:

Kliniki Leczenia Niepłodności INVICTA to nowoczesne placówki medyczne stawiające na rozwój, wiedzę i kompetencje, które przekładają się na jakość i skuteczność leczenia. Procedury wykonywane w naszych Klinikach są zgodne z najnowszymi osiągnięciami medycyny, wyróżniają się kompleksowością i skutecznością.

6 komentarzy

 1. Marta 24 maja 2018 w 10:46 am- Odpowiedz

  Z partnerem chcemy skorzystać z in vitro. Ten tekst przybliżył nam to jak wybrać klinikę leczenia niepłodności i na co zwrócić szczególną uwagę. Mieszkamy w małej miejscowości, w województwie kujawsko-pomorskim i chyba najlepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z usług Państwa w Bydgoszczy.

 2. Elka 17 sierpnia 2018 w 11:17 am- Odpowiedz

  Na wymarzonym dziecku nie ma co oszczędzać. Mój mąż i ja stwierdziliśmy, że najważniejsze jest ciąża, więc jechaliśmy 400 km, żeby się udało.

  • Oliwia 31 października 2018 w 3:29 pm- Odpowiedz

   Zgadzam się. Myśmy jeżdzili też kawał drogi, 300 km w jedną stronę, ale jak dobra klinika to i tak warto.

 3. Bernadetta 19 marca 2019 w 8:32 am- Odpowiedz

  Zgadzam się z poprzednimi wypowiedziami. My też jeździliśmy po kilkaset kilometrów i to dwa razy w tygodniu na początku leczenia. To jest tak ważna sprawa, że akurat odległość nie powinna być czynnikem decydującym. Warto zwróci uwagę na inne aspekty zawarte w artykule, przede wszystkim skuteczność..

 4. Magdalena 25 marca 2019 w 12:48 pm- Odpowiedz

  Uważam, że w wyborze kliniki powinniśmy kierować się przede wszystkim nastawieniem kadry do drugiego człowieka. Nie oszukujmy się, ale trafiając do kliniki leczenia niepłodności najczęściej potrzebujemy po prostu wsparcia i życzliwości. Często jesteśmy psychicznymi wrakami, a wiadomo, że pozytywne nastawienie w staraniu się o dziecko jest jedną z kluczowych kwestii. Jeżeli ludzie pracujący w takiej klinice potrafią połączyć wiedzę merytoryczną, skuteczność i empatyczne podejście, to wiemy, że trafiliśmy w odpowiednie miejsce. Przeszliśmy z mężem, na szczęscie z pozytywnym zakończeniem przez całą procedurę i wiem, że gdyby nie życzliwość lekarzy i pielęgniarek, to byłoby z nami ciężko.

 5. Sonia 8 kwietnia 2019 w 1:48 pm- Odpowiedz

  Wybór kliniki, to jedna z kluczowych spraw. Zawsze warto kierować się opiniami, ale brać poprawkę na wiatr, bo klinika leczenia niepłodności to miejsce, w którym ściera się mnóstwo emocji, a opinie często piszemy pod wpływem tych złych niestety…

Zostaw komentarz