Co to jest PGD/PGS?
Diagnostyka Preimplantacyjna (PGD) to metoda, która pozwala na wyeliminowanie ryzyka przeniesienia chorób genetycznych na dziecko, jeszcze zanim kobieta zajdzie w ciążę. Badając komórki zarodka, lekarze są w stanie określić, czy występują w nim wady DNA. Dla niektórych pacjentów jest to jedyna możliwość posiadania zdrowego potomstwa. Dzięki zastosowaniu diagnostyki preimplantacyjnej w ramach programu in vitro, pary, które obawiają się o zdrowie swoich dzieci, mogą zyskać spokój. W trakcie procedury zapłodnienia pozaustrojowego, zarodki badane są pod kątem zaburzeń genetycznych, a do macicy podawane są jedynie te, u których nie stwierdzono wady. Wykonanie diagnostyki PGD wielu parom daje szansę na posiadanie zdrowego potomstwa.
Diagnostyka zarodków – to warto wiedzieć!
Program zapłodnienia pozaustrojowego może zakończyć się niepowodzeniem w związku z nieprawidłową implantacją zarodka w macicy. Przyczyną takiej sytuacji może być występowanie aneuploidii chromosomalnych (brak lub większa liczba chromosomów w materiale genetycznym). Implantacja zarodka z aneuploidiami może prowadzić do urodzenia chorego dziecka np. z zespołem Down’a, Patau czy Klinefeltera – większość ciąż kończy się jednak w takim przypadku poronieniem.
Przeprowadzenie badania PGD pozwala ograniczyć ryzyko niepowodzenia programu in vitro i zwiększyć szanse na zdrową ciążę. Klinika Leczenia Niepłodności INVICTA posiada największe w Polsce doświadczenie w prowadzeniu diagnostyki preimplantacyjnej PGD. Każde badanie wykonywane jest przez minimum dwóch certyfikowanych embriologów – wynik jest więc potwierdzany dwukrotnie. Dzięki stosowanym metodom najnowszej generacji, w Klinice INVICTA badanie przeprowadzane jest na „świeżym cyklu” bez konieczności mrożenia materiału genetycznego.
Autorska Diagnostyka Preimplantacyjna
PGS-NGS 360 – badanie 24 chromosomów
PGS-NGS 360°™ – Możliwość przeprowadzenia diagnostyki preimplantacyjnej w kierunku nieprawidłowości (aneuploidii) wszystkich 24 chromosomów.
PGD ONE – Diagnostyka chorób jednogenowych
Dzięki PGD ONE osoby będące nosicielami mutacji genetycznych mogą uniknąć wystąpienia groźnych chorób jednogenowych u potomstwa!
Translokacje chromosomowe
Diagnostyka preimplantacyjna PGD umożliwia przebadanie komórek pobranych z zarodków pod kątem występowania w nich translokacji różnego typu.
NGS – sekwencjonowanie następnej generacji
Metoda wykorzystuje najnowocześniejsze techniki sekwencjonowania genomu ludzkiego do badania zarodków i otwiera nowe możliwości diagnostyczne.
Osiągnięcia naukowe – Diagnostyka Preimplantacyjna
Autorskie metody diagnostyczne PGD w zakresie obciążeń genetycznych pod kierownictwem prof. dr hab. n. med. Krzysztofa Łukaszuka.