Zachowanie płodności – chemioterapia i radioterapia

Zachowanie płodności po chemioterapii i radioterapii

Chemio- czy radioterapia niejednokrotnie ratuje życie ludzi chorych na nowotwór. Jednocześnie skutkiem tego rodzaju leczenia może być utrata lub znaczne obniżenie płodności.

Osoby przed i w wieku prokreacyjnym chorujące na nowotwór często powracają do zdrowia, agresywna terapia jednak może trwale uszkodzić ich funkcje rozrodcze. Rozwiązaniem pozwalającym na zabezpieczenie płodności jest mrożenie gamet i zarodków w specjalistycznym Banku. Pacjent, po wygranej z chorobą, może wykorzystać zdeponowany materiał i dzięki technikom wspomaganego rozrodu mieć dzieci. Zabezpieczenie płodności u Pacjentów onkologicznych, fachowo określane terminem oncofertility, jest możliwe zarówno u kobiet, jak i mężczyzn.

Zachowanie płodności u kobiet

W przypadku kobiet najprostszą metodą zabezpieczenia płodności jest pobranie i zamrożenie komórek jajowych. Innym rozwiązaniem jest zamrożenie tkanki jajnikowej i ponowne jej wszczepienie już wyleczonej pacjentce. Taki sposób daje kobiecie szansę zarówno na przywrócenie płodności, jak i funkcji hormonalnych. Kobietom przygotowującym się do terapii onkologicznej, a planującym w przyszłości założenie rodziny – zaleca się:

  • zamrożenie komórek jajowych
  • zamrożenie tkanki jajnikowej. Po zakończeniu leczenia tkankę wszczepia się wyleczonej kobiecie (zabieg retransplantacji). Dzięki temu rozwiązaniu Pacjentka może odzyskać zarówno płodność (bez zastosowania technik wspomaganego rozrodu), jak i normalne funkcje hormonalne.

Zachowanie płodności u mężczyzn

Mężczyźni przed rozpoczęciem leczenia powinni zdeponować swoje nasienie w Banku Spermy. Jest ono przechowywane w odpowiednich, gwarantujących utrzymanie jakości materiału genetycznego, warunkach. Dzięki temu, po wygraniu walki z nowotworem Pacjent może wykorzystać zdeponowane nasienie, by zostać tatą. Jest to najprostsza forma zachowania płodności u mężczyzn.

W sytuacji, gdy chory pozostaje w stałym związku i planuje potomstwo w przyszłości, skuteczne jest także zrealizowanie części programu in vitro i zamrożenie zarodków, jeszcze przed rozpoczęciem terapii.

Według badań, świadomość możliwości posiadania dzieci po powrocie do zdrowia, daje większe szanse na powodzenie leczenia u Pacjentów onkologicznych.