INVICTA realizatorem miejskiego programu In Vitro dla Warszawy 2020-2022
Program In Vitro z dofinansowaniem w ramach Miejskiego Programu Leczenia Niepłodności w Warszawie
W lutym ruszyła Stołeczna kampania na rzecz wspierania osób dotkniętych niepłodnością z wykorzystaniem metod zapłodnienia pozaustrojowego w latach 2020-2022. W toku postępowania konkursowego Klinika INVICTA została wybrana jego realizatorem. Pary mieszkające w Warszawie i spełniające określone w programie kryteria mogą skorzystać z dopłat do leczenia metodą zapłodnienia pozaustrojowego.
Kto może skorzystać z dofinansowania in vitro w Warszawie w 2020-2022?
Z dofinansowania zabiegów in vitro w Warszawie mogą skorzystać niepłodne pary:
- nie mogące zrealizować planów rozrodczych poprzez naturalną koncepcję,
- pozostające w związku, o jakim mowa w definicji dawstwa partnerskiego, zawartej w art. 2 ust. 1 pkt 8 ustawy z dnia 25 czerwca 2015 r. o leczeniu niepłodności,
- w dniu kwalifikacji do programu zamieszkujące na terenie Warszawy przynajmniej od dwóch lat.
Pacjenci muszą ponadto spełniać następujące kryteria:
- wiek kobiety mieści się w przedziale 25-40 lat,
- u pacjentki rezerwa jajnikowa mierzona stężeniem AMH wynosi powyżej 0,7ng/ml,
- para została w Klinice zakwalifikowana do leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego, zgodnie z wytycznymi Polskiego Towarzystwa Medycyny Rozrodu i Embriologii (istnieją pierwotne wskazania do leczenia metodą zapłodnienia pozaustrojowego lub inne metody leczenia rekomendowane przez PTMRiE zakończyły się niepowodzeniem) i zgodnie z Ustawą z dnia 25 czerwca 2015 roku o leczeniu niepłodności.
Do programu zakwalifikowane zostaną także kobiety, u których z powodu choroby nowotworowej należy zastosować terapię gonadotoksyczną, które:
- są w wieku 18-40 lat
- zamieszkują na terenie Warszawy przynajmniej od dwóch lat.
Zakres refundacji in vitro w Warszawie
Przewiduje się dofinansowanie w wysokości do 6.000 zł do procedury in vitro składającej się z następujących elementów:
- stymulacji mnogiego jajeczkowania i monitorowania,
- znieczulenia ogólnego podczas punkcji,
- wykonania punkcji pęcherzyków jajowych,
- pobrania plemników w tym także na drodze biopsji jądra, najądrza, mikrochirurgii i przygotowania do zapłodnienia,
- pozaustrojowego zapłodnienia i nadzoru nad rozwojem zarodków in vitro,
- transferu zarodków do jamy macicy,
- kriokonserwacji zarodków z zachowanym potencjałem rozwojowym,
Różnicę pomiędzy całkowitym kosztem procedury a dofinansowaniem ponoszą pacjenci. Pozostałe koszty mogą obejmować m.in. badania laboratoryjne (kwalifikacyjne, hormonalne, infekcyjne, genetyczne, nasienia etc.), dodatkowe konsultacje specjalistyczne, koszty leków, a także – jeśli wystąpią wskazania – dodatkowych procedur (zabiegowych, embriologicznych, diagnostycznych) oraz transferów kriokonserwowanych.
Warunki formalne
Kwalifikacja do programu dofinansowania in vitro w Warszawie 2020-2022 od strony formalnej będzie wymagała od pacjentów:
- potwierdzenia, że para (oboje) w dniu kwalifikacji zamieszkuje na terenie Warszawy przynajmniej od dwóch lat,
- podpisania oświadczenia o zgodzie na przetwarzanie danych osobowych,
- podpisania oświadczenia stanowiącego o pozostawaniu w związku małżeńskim lub partnerskim (zgodnie z definicją dawstwa partnerskiego określoną w art.2 ust.1 pkt.8 ustawy z dnia 25 czerwca 2015 r. o leczeniu niepłodności),
- złożenia oświadczenia, że para nie uczestniczyła lub uczestniczyła co najwyżej w 2 zabiegach zapłodnienia pozaustrojowego w innych programach leczenia niepłodności finansowanych ze środków publicznych,
- podpisania dokumentów dot. leczenia (informatory, zgody).
Realizacja kolejnych zabiegów
Refundacja in vitro w Warszawie przysługuje do maksymalnie 3 zabiegów, o ile wskutek pierwszego lub drugiego zabiegu nie doszło do urodzenia dziecka. Pacjenci składają oświadczenie, że nie uczestniczyli lub uczestniczyli w co najwyżej 2 zabiegach zapłodnienia pozaustrojowego w innych programach leczenia niepłodności finansowanych ze środków publicznych (wtedy przysługuje 1 próba).
Pacjenci będą zobowiązani do informowania o wynikach leczenia i wypełnienia ankiety satysfakcji z leczenia po każdej próbie.
Zgłoś się do Programu
Zgłoszenia pacjentów
Wypełnij formularz zgłoszeniowy – Nasz konsultant udzieli Ci niezbędnych informacji oraz doradzi w zakresie organizacji i rejestracji wizyty kwalifikacyjnej. Wizyta kwalifikacja jest płatna.