Diagnostyka kobiety
Płodność a wiek kobiety
Najistotniejszym pojedynczym czynnikiem wpływającym na płodność kobiety jest wiek. W organizmie kobiety w miarę upływu lat zachodzą zmiany, które zmniejszają jej szansę na zapłodnienie. Stopniowo spada ilość pęcherzyków jajnikowych, te, które zostają, starzeją się, zwiększa się odsetek aneuploidii (zaburzeń liczby chromosomów), co skutkuje zmniejszeniem szansy na zapłodnienie i wzrostem ryzyka utraty ciąży.
OCENA REZERWY JAJNIKOWEJ
– kluczowy element diagnostyki niepłodności
Potencjał rozrodczy kobiety określa się na podstawie oceny jej rezerwy jajnikowej. Każda kobieta posiada określoną liczbę pęcherzyków jajnikowych pierwotnych, których część zużywana jest w każdym cyklu. Rezerwa jajnikowa jest zależna od liczby pozostałych w jajniku pęcherzyków pierwotnych. To one przekształcić się mogą w dojrzałą komórkę jajową.
Celem oceny rezerwy jajnikowej jest:
- wykrycie pacjentek młodych z obniżoną rezerwą jajnikową – przyspieszone leczenie
- wykrycie pacjentek w średnim wieku, które nadal posiadają wartościowe komórki jajowe – ustalenie dalszego postępowania klinicznego
- wykluczenie pacjentek, które nie mają szansy na uzyskanie ciąży (koszty leczenia, uciążliwość terapii)
Istotne badania
AMH (Anti-Müllerian Hormone)
AMH (ang. Anti-Müllerian Hormone) jest hormonem, produkowanym zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. U kobiet AMH produkowany jest w pęcherzykach w jajniku przez komórki otaczające komórki jajowe gotowe do wzrostu. Poziom AMH nie jest uwarunkowany cyklem miesiączkowym kobiety, tak więc może być badany w dowolnym dniu cyklu. Jego poziom zmniejsza się wraz z wiekiem kobiety, w związku z czym jest bardzo dobrym markerem spadku płodności, w tym przedwczesnego wygasania czynności jajników. U pacjentek z PCO (Zespół Policystycznych Jajników) poziom AMH jest znacząco podwyższony.
INHIBINA B
INHIBINA B służy do oceny rezerwy jajnikowej. Inhibina B wytwarzana jest przez komórki ziarniste wczesnych pęcherzyków antralnych. Substancja ta jest wydzielana przede wszystkim w czasie fazy folikularnej cyklu miesiączkowego. Jej stężenie we wczesnej fazie folikularnej odzwierciedla liczbę oraz jakość pęcherzyków jajnikowych. Istnieje dodatnia korelacja pomiędzy stężeniami Inhibiny B i liczbą pęcherzyków antralnych ocenianych w badaniu ultrasonograficznym w początkowych dniach cyklu miesiączkowego.
AFC
Innym ważnym badaniem jest AFC (ocena liczby pęcherzyków antralnych). W tym wypadku dodatkowych informacji o rezerwie jajnikowej dostarcza badanie ultrasonograficzne. Za pomocą USG można ocenić endometrium i strukturę jajnika, liczbę pęcherzyków antralnych (pęcherzyków o wymiarach 2-6 mm) oraz wzrost pęcherzyka u pacjentek z zaburzeniami owulacji albo kwalifikowanych do leczenia metodami rozrodu wspomaganego.
BADANIA LABORATORYJNE – DIAGNOSTYKA KOBIET
Badania laboratoryjne, gdy są prawidłowo wykonane i zinterpretowane, stanowią istotne narzędzie diagnostyczne. Podstawowy Panel Diagnostyczny INVICTA obejmuje u kobiet zestaw 12 badań laboratoryjnych.
Badania wchodzące w skład Podstawowego Panelu Diagnostycznego INVICTA należy wykonać na czczo. Są one wykonywane z krwi Pacjentki we wszystkich naszych placówkach. Na wykonanie wszystkich badań i wypełnienie dokumentacji przygotowującej do pierwszej wizyty konsultacyjnej ze specjalistą należy przeznaczyć około 2 godzin.
Podstawowy Panel Diagnostyczny (kobieta) – badania, które powinnaś wykonać przed pierwszą wizytą!
AMH – ang. anti-Müllerian Hormone – umożliwia ocenę rezerwy jajnikowej czyli potencjału rozrodczego kobiety, a tym samym określenie szansy na ciążę oraz oszacowanie reakcji jajników na stymulację. Badanie dostarcza istotnej informacji o funkcjonowaniu jajników i pozwala przewidzieć, kiedy pacjentka wejdzie w okres menopauzalny.
Badanie DHEA, razem z oceną stężenia innych hormonów wykonuje się m.in. w przypadku w niepłodności u kobiet, pierwotnym i wtórnym braku miesiączki, przy podejrzeniu zespołu policystycznych jajników oraz przy wystąpieniu przedwczesnego dojrzewania płciowego.
Koszt badań dla kobiet (Podstawowy Panel Diagnostyczny)
INVICTA Gdańsk – 817,00 zł
INVICTA Warszawa – 851,00 zł
INVICTA Wrocław – 817,00 zł
INVICTA Gdynia – 817,00 zł
INVICTA Słupsk – 817,00 zł
INVICTA Bydgoszcz – 817,00 zł
KLINIKA PLEMNIKA – innowacyjne podejście do męskiej niepłodności
Blisko połowa przypadków niepłodności może wynikać z tzw. czynnika męskiego. Panowie unikają badań, a lekarze częściej niż na nich skupiają się na kobietach. Specjalnie dla Panów uruchomiliśmy pierwszą w Polsce – Klinikę Plemnika – specjalistyczną poradnię andrologiczną, gdzie znajdziecie kompleksową pomoc w zakresie diagnostyki i leczenia niepłodności męskiej.