Diagnostyka kobiety

Diagnostyka kobiety

Płodność a wiek kobiety

Najistotniejszym pojedynczym czynnikiem wpływającym na płodność kobiety jest wiek. W organizmie kobiety w miarę upływu lat zachodzą zmiany, które zmniejszają jej szansę na zapłodnienie. Stopniowo spada ilość pęcherzyków jajnikowych, te, które zostają, starzeją się, zwiększa się odsetek aneuploidii (zaburzeń liczby chromosomów), co skutkuje zmniejszeniem szansy na zapłodnienie i wzrostem ryzyka utraty ciąży.

OCENA REZERWY JAJNIKOWEJ
– kluczowy element diagnostyki niepłodności

Potencjał rozrodczy kobiety określa się na podstawie oceny jej rezerwy jajnikowej. Każda kobieta posiada określoną liczbę pęcherzyków jajnikowych pierwotnych, których część zużywana jest w każdym cyklu. Rezerwa jajnikowa jest zależna od liczby pozostałych w jajniku pęcherzyków pierwotnych. To one przekształcić się mogą w dojrzałą komórkę jajową.

Celem oceny rezerwy jajnikowej jest:

  • wykrycie pacjentek młodych z obniżoną rezerwą jajnikową – przyspieszone leczenie
  • wykrycie pacjentek w średnim wieku, które nadal posiadają wartościowe komórki jajowe – ustalenie dalszego postępowania klinicznego
  • wykluczenie pacjentek, które nie mają szansy na uzyskanie ciąży (koszty leczenia, uciążliwość terapii)

Istotne badania

AMH (Anti-Müllerian Hormone)

AMH (ang. Anti-Müllerian Hormone) jest hormonem, produkowanym zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. U kobiet AMH produkowany jest w pęcherzykach w jajniku przez komórki otaczające komórki jajowe gotowe do wzrostu. Poziom AMH nie jest uwarunkowany cyklem miesiączkowym kobiety, tak więc może być badany w dowolnym dniu cyklu. Jego poziom zmniejsza się wraz z wiekiem kobiety, w związku z czym jest bardzo dobrym markerem spadku płodności, w tym przedwczesnego wygasania czynności jajników. U pacjentek z PCO (Zespół Policystycznych Jajników) poziom AMH jest znacząco podwyższony.

INHIBINA B

INHIBINA B służy do oceny rezerwy jajnikowej. Inhibina B wytwarzana jest przez komórki ziarniste wczesnych pęcherzyków antralnych. Substancja ta jest wydzielana przede wszystkim w czasie fazy folikularnej cyklu miesiączkowego. Jej stężenie we wczesnej fazie folikularnej odzwierciedla liczbę oraz jakość pęcherzyków jajnikowych. Istnieje dodatnia korelacja pomiędzy stężeniami Inhibiny B i liczbą pęcherzyków antralnych ocenianych w badaniu ultrasonograficznym w początkowych dniach cyklu miesiączkowego.

AFC

Innym ważnym badaniem jest AFC (ocena liczby pęcherzyków antralnych). W tym wypadku dodatkowych informacji o rezerwie jajnikowej dostarcza badanie ultrasonograficzne. Za pomocą USG można ocenić endometrium i strukturę jajnika, liczbę pęcherzyków antralnych (pęcherzyków o wymiarach 2-6 mm) oraz wzrost pęcherzyka u pacjentek z zaburzeniami owulacji albo kwalifikowanych do leczenia metodami rozrodu wspomaganego.

BADANIA LABORATORYJNE – DIAGNOSTYKA KOBIET

Badania laboratoryjne, gdy są prawidłowo wykonane i zinterpretowane, stanowią istotne narzędzie diagnostyczne. Podstawowy Panel Diagnostyczny INVICTA obejmuje u kobiet zestaw 12 badań laboratoryjnych.

Badania wchodzące w skład Podstawowego Panelu Diagnostycznego INVICTA należy wykonać na czczo. Są one wykonywane z krwi Pacjentki we wszystkich naszych placówkach. Na wykonanie wszystkich badań i wypełnienie dokumentacji przygotowującej do pierwszej wizyty konsultacyjnej ze specjalistą należy przeznaczyć około 2 godzin.

Płodność kobiety,
prof. Krzysztof Łukaszuk

Obejrzyj film

Jak wykonać badanie AMH,
prof. Krzysztof Łukaszuk

Obejrzyj film

Podstawowy Panel Diagnostyczny (kobieta) – badania, które powinnaś wykonać przed pierwszą wizytą!

AMH – ang. anti-Müllerian Hormone – umożliwia ocenę rezerwy jajnikowej czyli potencjału rozrodczego kobiety, a tym samym określenie szansy na ciążę oraz oszacowanie reakcji jajników na stymulację. Badanie dostarcza istotnej informacji o funkcjonowaniu jajników i pozwala przewidzieć, kiedy pacjentka wejdzie w okres menopauzalny.

INHIBINA B reguluje przebieg cyklu menstruacyjnego. Badanie jej poziomu umożliwia ocenę ilości i jakości komórek jajowych oraz pozwala przewidzieć odpowiedź na pobudzanie jajników.
białko wiążące hormony płciowe (testosteron, estradiol), biorące udział w ich transporcie we krwi. Nieprawidłowe wartości występują w nadczynności lub niedoczynności tarczycy, nadmiarze estrogenów lub niedoborze testosteronu, przy podejrzeniu zespołu policystycznych jajników, w hirsutyzmie.
Estradiol jest naturalnym estrogenem. Hormon ten odpowiada między innymi za rozwój i funkcjonowanie żeńskich narządów rozrodczych, w tym wpływa na prawidłowy rozrost błony śluzowej macicy. Odpowiednia wartość świadczy o prawidłowej owulacji.
FSH pobudza dojrzewanie pęcherzyków Graafa i produkcję estrogenów. Jego poziom bada się, by wykluczyć przedwczesne wygasanie funkcji gonad.
LH jest istotny w procesie owulacji. Najwyższe stężenie we krwi osiąga w fazie pęcherzykowej cyklu i doprowadza do pęknięcia pęcherzyka Graffa. W dalszym etapie hormon ten odpowiada za właściwy przebieg cyklu, a więc możliwość zapłodnienia komórki jajowej.
Badanie pozwala wykluczyć ewentualne choroby tarczycy, w tym chorobę Hashimoto.
DHEA czyli dehydroepiandrosteron to naturalny hormon steroidowy o słabym działaniu androgenowym. Badanie jego stężenia jest pomocne przy ocenie funkcji kory nadnerczy i przysadki mozgowej, a także przy ocenie prawidłowego przebiegu procesu dojrzewania płciowego.
Badanie DHEA, razem z oceną stężenia innych hormonów wykonuje się m.in. w przypadku w niepłodności u kobiet, pierwotnym i wtórnym braku miesiączki, przy podejrzeniu zespołu policystycznych jajników oraz przy wystąpieniu przedwczesnego dojrzewania płciowego.
Badanie TST pozwala wykluczyć m.in. zespół policystycznych jajników i inne zaburzenia związane z nadmiarem hormonów męskich, wpływające na cykl miesiączkowy.
TSH czyli hormon tyreotropowy jest wytwarzany przez przysadkę mózgową. Hormon ten stymuluje metabolizm prawie każdej tkanki w organizmie oraz reguluje funkcję wydzielniczą tarczycy. Oznaczenie TSH w badaniu krwi wykonuje się w celu oceny funkcji tarczycy oraz by wykluczyć jej ewentualną nadczynność lub niedoczynność. Czasami dodatkowo lekarz zleca wykonanie testu hormonów tarczycy fT3 lub/i fT4.
Prolaktyna, inaczej laktotropina, to hormon produkowany głównie w przysadce mózgowej. Prolaktyna pełni ponad 300 funkcji w organizmie, m.in. wpływa na prawidłowe funkcjonowanie układu rozrodczego, stymuluje gruczoły mlekowe w czasie ciąży i karmienia do produkcji mleka (laktacja), reguluje układ odpornościowy, a także pływa na zachowanie i samopoczucie. Zwiększona ilość tego hormonu u kobiet może powodować zaburzenia miesiączkowania i jajeczkowania, co może być przyczyną problemów z poczęciem dziecka.

Koszt badań dla kobiet (Podstawowy Panel Diagnostyczny)

z wyłączeniem badania MTCx2

We wszystkich Klinikach INVICTA841,00 zł

KLINIKA PLEMNIKA – innowacyjne podejście do męskiej niepłodności

Blisko połowa przypadków niepłodności może wynikać z tzw. czynnika męskiego. Panowie unikają badań, a lekarze częściej niż na nich skupiają się na kobietach. Specjalnie dla Panów uruchomiliśmy pierwszą w Polsce – Klinikę Plemnika – specjalistyczną poradnię andrologiczną, gdzie znajdziecie kompleksową pomoc w zakresie diagnostyki i leczenia niepłodności męskiej.

klinika_plemnika