ICSI (intracytoplasmic sperm injection) docytoplazmatyczne podanie plemnika

Strona główna/ICSI (intracytoplasmic sperm injection) docytoplazmatyczne podanie plemnika

ICSI (intracytoplasmic sperm injection) to procedura wykonywana w laboratorium embriologicznym. Metoda ta stosowana jest w około 95% przypadków IVF. Polega na wprowadzeniu pojedynczego plemnika bezpośrednio do komórki jajowej za pomocą bardzo cienkiej szklanej igły (mikropipetki). Metoda ta stosowana jest skutecznie w przypadku niepłodności uwarunkowanej czynnikiem męskim: zarówno w przypadku niewielkiej liczby prawidłowych plemników w ejakulacie jak i w przypadku pobrania plemników w trakcie biopsji jądra lub najądrza. W każdym innym przypadku również zwiększa odsetek uzyskanych zapłodnień, stąd jest preferowaną metodą zapłodnienia komórek jajowych na świecie.

Na podstawie ogólnie przyjętych medyczno-naukowych standardów, aby zwiększyć szansę na zapłodnienie, wybierane są do zapłodnienia plemniki morfologicznie najlepsze. Nie daje to jednak pewności pozytywnego wyniku leczenia. Po podaniu pojedynczego plemnika do komórki jajowej rozpoczyna się naturalny proces zapłodnienia.

Metoda ICSI jest stosowana od 1992 roku. Zgodnie z obowiązującą dziś wiedzą, proces ten nie powoduje zmian w materiale genetycznym, niemniej jednak trudno jest określić ostatecznie długoletnie konsekwencje stosowania metody ICSI na urodzone dzieci. Dotychczas nie udowodniony jest pogląd, że zapłodnienie metodą ICSI może być przyczyną podwyższonego odsetka wad płodów czy opóźnionego rozwoju intelektualnego lub motorycznego.

Czy ten artykuł jest przydatny? 531 0

← Powrót
← Powrót do strony głównej