Jak poprawić jakość komórek jajowych?

Strona główna/Jak poprawić jakość komórek jajowych?

Dopasowanie leczenia poprzez zapłodnienie pozaustrojowe w niektórych przypadkach wymaga poprawy jakości komórek jajowych. W tym celu można przeprowadzić superstymulację.

Jak poprawić jakość komórek jajowych – superstymulacja

Wskazaniem do jej wykonania jest m. in. niska rezerwa jajnikowa u pacjentki, gdzie ważne jest uzyskanie jak największej liczby komórek jajowych i w jak najkrótszym czasie. Superstymulacja wykonywana jest również w sytuacji, gdy w poprzednich zapłodnieniach pozaustrojowych uzyskiwano słabej jakości zarodki. Może to być związane ze słabą jakością komórek jajowych, które znajdują się w pęcherzykach gotowych do stymulacji. Czasami komórki, których rozpoczyna się stymulację na początku danego cyklu, zalegają w jajnikach już dłuższy czas, ponieważ nie uległy atrezji (zniszczeniu) a reagują na stymulację. W tego typu przypadkach na koniec stymulacji uzyskuje się słabej jakości komórki, które słabo się rozwijają.

Superstymulacja polega na dwukrotnym pobraniu komórek jajowych. W pierwszym etapie stymulacji pobierane są komórki jajowe gorszej jakości. W trakcie dalszej stymulacji rosną nowe pęcherzyki, które pojawiły się w pierwszym etapie i były już gotowe do zareagowania na gonadotropiny. Kiedy świeżopowstałe pęcherzyki urosną wraz z dojrzałymi komórkami jajowymi wykonuje się drugie pobranie. Dzięki temu w jednym cyklu uzyskuje się większą liczbę komórek. Nowopowstałe pęcherzyki dają szansę na uzyskanie wysokiej jakości komórek jajowych i uzyskanie prawidłowych zarodków.

Czy ten artykuł jest przydatny? 0 0

← Powrót
← Powrót do strony głównej