Powikłania po zabiegu pobrania komórek jajowych (pick up)

Strona główna/Powikłania po zabiegu pobrania komórek jajowych (pick up)

Powikłania zabiegu pobrania komórek jajowych z jajnika lub jajników

Zabieg pobrania komórek jajowych jest dość bezpieczną procedurą medyczną, nie można jednak wykluczyć wystąpienia powikłań takich jak np. krwawienie, bóle brzucha i podbrzusza, infekcje (zakażenie), uszkodzenia narządów wewnętrznych, zrosty, powikłania związane ze znieczuleniem. Zabieg pobrania komórek może również zakończyć się niepowodzeniem (np. brak lub zbyt mała liczba komórek do pobrania).

Krwawienie

W trakcie zabiegu nakłuwa się igłą ściankę pochwy, a potem jajniki w celu pobrania komórek jajowych. Wszystkie te struktury zawierają drobne naczynia krwionośne, a w ich pobliżu znajdują się naczynia większe. Niewielkie krwawienia towarzyszące zabiegowi pobrania komórek jajowych są w związku z tym sprawą zupełnie zwykłą. Nie można jednak wykluczyć możliwości wystąpienia większych krwawień, które nie zdarzają się częściej niż w 0,1% przypadków. Duże krwawienia mogą wymagać interwencji chirurgicznej, a w bardzo rzadkich sytuacjach doprowadzić do konieczności usunięcia jajnika. Nie można wykluczyć w takich sytuacjach konieczności transfuzji krwi. (Przegląd dokumentacji dotyczącej zabiegów pobrania komórek jajowych w ośrodkach na świecie wskazuje, że zdarzyły się w przeszłości pojedyncze przypadki nierozpoznanego krwawienia, które w efekcie doprowadziły do śmierci pacjentki).

Bóle brzucha

Po zabiegu pacjentka może odczuwać bóle brzucha lub dyskomfort w obrębie jamy brzusznej.

Zakażenie

Zakażenia mogą być spowodowane przypadkowym przeniesieniem do jamy brzusznej poprzez igłę nakłuwająca ściankę pochwy bakterii znajdujących się normalnie w pochwie. Bakterie te mogą spowodować zakażenie pęcherza moczowego, jajników, jajowodów, macicy lub innych narządów w jamie brzusznej lub zakażenie otrzewnej. Stwierdzenie zakażenia może wymagać zastosowania antybiotyków. W niezwykle rzadkich przypadkach zakażenie może wymagać interwencji chirurgicznej. W celu zapobiegania infekcjom stosuje się często przed zabiegiem profilaktykę antybiotykową. Profilaktyczne stosowanie antybiotyków nie eliminuje jednak całkowicie ryzyka infekcji. Ryzyko powikłań infekcyjnych wynosi mniej niż 0,5%.

Uszkodzenie innych narządów

Pomimo prowadzenia punkcji jajników pod kontrolą usg w niezwykle rzadkich przypadkach może dojść do uszkodzenia narządów w jamie brzusznej. Literatura donosi o przypadkach uszkodzenia pęcherza moczowego, jelita, moczowodów, jajnika. Niezbędny może się okazać wówczas zabieg chirurgiczny w celu naprawienia uszkodzonego organu lub nawet jego usunięcia. Są to jednak przypadki niezwykle rzadkie.

Zrosty

W wyniku zabiegu pobrania komórek jajowych może dojść do powstania zrostów w obrębie narządów znajdujących się w jamie brzusznej.

Powikłania związane ze znieczuleniem

Zastosowanie środków znieczulających może powodować gorsze samopoczucie, reakcje alergiczne, spadek ciśnienia krwi, nudności, wymioty. W literaturze odnotowane są także niezwykle rzadkie przypadki śmiertelne.

Niepowodzenie zabiegu pobrania komórek jajowych

W wyniku zabiegu mogą nie zostać pobrane żadne komórki, komórki mogą być nieprawidłowe lub mogą być słabej jakości.

Czy ten artykuł jest przydatny? 590 1

← Powrót
← Powrót do strony głównej