Odmładzanie jajników – większe szanse na ciążę?

Strona główna/Leczenie niepłodności/Odmładzanie jajników – większe szanse na ciążę?
 • odmładzanie jajników

Odmładzanie jajników

… nowa metoda leczenia niepłodności u kobiet…

Brak odpowiedniej liczby dobrej jakości komórek jajowych jest częstą przyczyną niepłodności u kobiet. Mówi się wówczas o obniżeniu tzw. rezerwy jajnikowej. Skuteczna pomoc niepłodnym pacjentkom z tego typu problemem pozostaje dla lekarzy dużym wyzwaniem. Na szczęście medycyna zna już sposoby, by sobie z tym poradzić. Innowacyjna metoda „odmładzania jajników”, zbliżona do stosowanej w terapiach anti-aging mezoterapii, może zwiększać szanse na uzyskanie prawidłowych komórek jajowych i tym samym – na ciążę.

Szanse na poczęcie dziecka w znacznej mierze zależą od tego, czy kobieta posiada zdolne do zapłodnienia komórki jajowe. Niestety, wraz z wiekiem potencjał rozrodczy maleje, po 35-tym roku życia mogą zatem pojawić się trudności z zajściem w ciążę. U niektórych kobiet, z uwagi na np. czynniki genetyczne, funkcje jajników wygasają znacznie wcześniej niż u ich rówieśniczek. Obniżona rezerwa jajnikowa może być również wynikiem przebytych operacji na układzie rozrodczym. W przypadku tego typu problemów możliwe jest zastosowanie leczenia metodą zapłodnienia pozaustrojowego. Rokowania przy poważnych zaburzeniach mogą być jednak niekorzystne.

Stymulowanie procesów odnowy w jajnikach poprzez przeprowadzenie zabiegów zbliżonych do mezoterapii może pozytywnie wpłynąć na liczbę dostępnych komórek. Dzięki temu większe są również szanse na powodzenie zabiegu in vitro.

Co to jest mezoterapia / odmładzanie jajników?

„Odmładzanie” czy mezoterapia jajników polega na podaniu specjalnie przygotowanego preparatu bezpośrednio do jajników podczas ich wielokrotnej punkcji (nakłuwania). Podawaną substancję pozyskuje się odwirowując próbkę własnej krwi pacjentki, aby wyizolować czynniki wzrostu – białka zawarte w płytkach krwi stymulujące wzrost tkanek i naczyń krwionośnych. Zarówno samo nakłuwanie, jak i aktywność czynników wzrostowych obecnych w osoczu może powodować aktywację procesów odnowy w jajnikach.

Pozytywny wpływ czynników wzrostowych obecnych w osoczu został zauważony już dawno i doceniany jest do tej pory m.in. w medycynie estetycznej czy ortopedii. Badania nad możliwością zastosowania podobnych zabiegów w leczeniu niepłodności i stymulowaniu wzrostu komórek jajowych prowadzone są od mniej więcej 2015 roku. Prace w podobnym czasie rozpoczęły zespoły w kilku krajach, m.in. w Grecji, Stanach Zjednoczonych, Turcji. Wyniki badań potwierdziły, że zabieg przynosić może pożądane efekty – wyjaśnia dr Janusz Pałaszewski, ordynator w Klinice Leczenia Niepłodności INVICTA w Warszawie.

Większa szansa na ciążę – skuteczniejszy program in vitro

Z naszej wiedzy wynika, że INVICTA jest jedynym w Polsce ośrodkiem, który stosuje tą metodę i analizuje jej efektywność. W latach 2017-2018 wykonaliśmy blisko 70 zabiegów. W ich wyniku obserwowano średni wzrost rezerwy jajnikowej (mierzonej poziomem AMH) o ok. 30%, co przy skrajnie niskich wartościach jest dużym sukcesem. U pacjentek po zabiegach uzyskiwano także o ok. 1-2 pęcherzyki jajnikowe więcej. Statystycznie rokowania na uzyskanie ciąży w wyniku zapłodnienia in vitro w przypadku pacjentek, u których stosowano zabieg, wzrastały średnio o 10%.

Umów się na wizytę, wypełnij zgłoszenie >>

Wskazania do zabiegu odmładzania jajników

Mezoterapia jajników proponowane jest najczęściej kobietom z zaburzeniami płodności, które rozważają leczenie metodą zapłodnienia pozaustrojowego. Wskazania do zabiegu:

 • obniżona rezerwa jajnikowa
 • niska jakość lub liczba komórek jajowych w poprzednich programach
 • kobiety w przedwczesnym wygasaniem funkcji jajników (POF)
 • wiek kobiety >40 lat

Jak przebiega mezoterapia jajników?

Punkcja jajników z podaniem specjalnie przygotowanego preparatu z krwi pacjentki przeprowadzana jest na kilka tygodni lub kilka miesięcy przed programem zapłodnienia pozaustrojowego. Decyzję o rozpoczęciu leczenia metodą in vitro podejmuje lekarz po ocenie efektów zabiegu.

Jak każda procedura, także „odmładzanie” jajników wymaga kwalifikacji medycznej. Wykonywany jest cały pakiet badań laboratoryjnych, oceniany jest również ogólny stan zdrowia oraz rokowania dla osiągnięcia oczekiwanych rezultatów.

Przeciwwskazaniem do zabiegu może być aktywna infekcja, zaburzenia krzepnięcia krwi czy zły stan ogólny pacjentki. Generalnie procedura należy do względnie bezpiecznych, wymaga jednak krótkiego znieczulenia ogólnego i wprawy ze strony lekarza operującego. Przed zabiegiem od pacjentki pobierana jest krew. Specjalnie przygotowany preparat podawany jest podczas zabiegu punkcji, poprzez nakłucie, wprowadzany bezpośrednio do jajników – wyjaśnia dr Pałaszewski.

Ryzyko powikłań podczas i po zabiegu jest niewielkie, dotyczy np. ew. krwawienia, bóli podbrzusza, infekcji.

Dotychczasowe wnioski z prac badawczych są bardzo obiecujące. Wygląda na to, że przynajmniej części pacjentek – dzięki nowemu rozwiązaniu – będziemy mogli jeszcze skuteczniej pomóc – dodaje specjalista z INVICTA.

Wypełnij formularz i umów się na wizytę.

Nasz konsultant oddzwoni do Ciebie i wspólnie ustalicie dogodny termin.

O autorze:

Kliniki Leczenia Niepłodności INVICTA to nowoczesne placówki medyczne stawiające na rozwój, wiedzę i kompetencje, które przekładają się na jakość i skuteczność leczenia. Procedury wykonywane w naszych Klinikach są zgodne z najnowszymi osiągnięciami medycyny, wyróżniają się kompleksowością i skutecznością.

10 komentarzy

 1. Katarzyna 15 października 2018 w 2:20 pm- Odpowiedz

  Bardzo ciekawy artykuł! Biorąc pod uwagę, że mezoterapia jajników jest badana tylko przez was to nic dziwnego że mało słychać tej metodzie. Powodzenia!

 2. Ada 19 października 2018 w 9:12 am- Odpowiedz

  nigdy nie słyszałam o tej metodzie, ale bardzo dobrze że są prowadzone takie badania. najbardziej się przydadzą kobietom, które cierpią na przedwczesne wygaszanie funkcji jajników.

 3. Anita 8 listopada 2018 w 10:22 am- Odpowiedz

  a czy są jakieś skutki uboczne tego zabiegu? Bardzo proszę o odpowiedź!

 4. Marta K 15 grudnia 2018 w 3:55 pm- Odpowiedz

  A czy można już zgłaszać się do Państwa na odmładzanie jajników? Cierpię na POF i jak na razie nie udało mi się zajść w ciążę, bo moi lekarze nie byli w stanie mi pomóc

 5. Tulia 15 lutego 2019 w 3:55 pm- Odpowiedz

  cieszę się bardzo, że Państwo pracują nad taką metodą.. kobiety zachodzą w ciążę coraz później i dla niektórych z nich mezoterapia jajników może być jedyną szansą. Trzymam kciuki za dalsze badania!

 6. Nela 24 kwietnia 2019 w 8:19 pm- Odpowiedz

  Dobrze, że Państwo o tym napisali. Mam tylko jedno pytanie – jaka jest są szanse na to, że mezoterapia jajników będzie skutecznym sposobem, który pomoże zajśc w ciążę? Chodzi mi o to, czy są prowadzone jakieś statystyki, w ilu przypadkach to się sprawdziło?

 7. LauraTr 10 grudnia 2019 w 2:46 pm- Odpowiedz

  Interesuje mnie odmładzanie jajników czy ktoś może się podzielić opinią? Wiem, że w moim przypadku mogłaby to być najlepsza metoda wspomagająca zajście w ciążę, ale wydaje mi się, że jest wciąż mało popularna, a ja chciałabym prosić o informację z pierwszej ręki. Ktoś ma jakieś doświadczenia?

 8. Anna 27 marca 2020 w 12:08 pm- Odpowiedz

  Cieszę się, że żyję w czasach, kiedy my kobiety mamy szanse na to to, żeby zostać mamami nawet w późniejszym wieku. Niestety nie każda z nas miała możliwość wczesnego założenia rodziny, wiadomo studia, kariera zawodowa. Kobieta musi być przecież samodzielna. Macierzyństwo w starszym wieku jest bardziej świadome i zaplanowane. Zdecydowałam się na odmładzanie jajników przeszło rok temu, później było leczenie metodą in vitro, a już latem powitamy na świecie naszą wyczekiwaną kruszynkę :)

 9. ewa 10 października 2020 w 9:24 am- Odpowiedz

  to ile wcześniej mnialas odmłodzenie jajników i potem inwitro

 10. Aneta 6 stycznia 2021 w 11:46 am- Odpowiedz

  W październiku przeszłam zabieg nakłuwania jajników w klinice Invicta. Moje AMH wynosiło wtedy 0,55. Pan Doktor zasugerował zabieg przed kolejną próbą in-vitro, aby zwiększyć poziom AMH i tym samym szansę na ciążę. Po trzech miesiącach od zabiegu ponownie oznaczyłam AMH. Byłam przygotowana na wzrost na poziomie 25-30%. Mój wynik to 1,24- wzrost o ponad 100%.
  Do zabiegu podchodziłam raczej sceptycznie, po 2 nieudanych próbach in-vitro. Teraz jest pełna nadziei.
  Polecam wszystkim.

Zostaw komentarz