Wyniki prowadzonych na świecie badań naukowych wskazują, że jedną z przyczyn zaburzeń płodności mężczyzn może być tzw. stres oksydacyjny. Zjawisko to może wpływać nie tylko na liczbę i ruchliwość plemników, ale także obniżenie jakości ich materiału genetycznego (podwyższona fragmentacja DNA). Klinika INVICTA – jako pierwszy ośrodek w Europie – wprowadziła do swojej oferty innowacyjne badanie potencjału oksydacyjno-redukcyjnego nasienia, rekomendowane wszystkim mężczyznom diagnozowanym z powodu niepłodności.

Czym jest stres oksydacyjny i jakie są jego przyczyny?

Stres oksydacyjny to stan braku równowagi pomiędzy reaktywnymi formami tlenu (ROS) i innymi utleniaczami a zdolnością systemu biologicznego do detoksykacji lub naprawienia zaistniałych szkód. Zaburzenia w równowadze reakcji utleniania-redukcji  mogą spowodować efekt toksyczny, wpływając nie tylko na liczbę i ruchliwość plemników, ale także obniżenie jakości ich materiału genetycznego (podwyższona fragmentacja DNA). Dostępne dotychczas na rynku badania umożliwiały jedynie określenie obecności utleniaczy i ew. podwyższonego poziomu ROS w nasieniu. Diagnostyka wprowadzona w INVICTA pozwala na kompleksową ocenę wydolności całego systemu i równowagi między reaktywnymi formami tlenu a możliwością redukcji ich poziomu.

Wśród przyczyn stresu oksydacyjnego wymienia się stany zapalne (podwyższoną liczbę leukocytów) oraz zaburzenia w produkcji nasienia powodujące niedojrzałość plemników.  Na większe ryzyko nieprawidłowości narażeni są panowie palący, nadużywający alkoholu, narkotyków i leków, wyczynowo uprawiający sport, a także zaniedbujący odpowiednią dietę. Wysoki poziom stresu oksydacyjnego może również mieć związek z negatywnym wpływem czynników środowiskowych, przebytymi zabiegami operacyjnymi czy infekcjami.

Innowacyjne badanie ROS

Badanie potencjału oksydacyjno-redukcyjnego w nasieniu – w połączeniu z badaniem ogólnym CASA i badaniem fragmentacji DNA plemników, pozwala na uzyskanie kompleksowej informacji o płodności pacjenta. Jak twierdzą specjaliści, zaletą wprowadzonego w INVICTA, innowacyjnego testu, jest wiarygodność wyników, przy jednoczesnej prostocie i szybkości wykonania. Wynik należy skonsultować z lekarzem specjalizującym się w niepłodności męskiej, który zaplanuje dalsze postępowanie. Stwierdzenie wysokiego poziomu stresu oksydacyjnego w nasieniu jest wskazaniem do wykluczenia ewentualnych infekcji, mogących mieć wpływ na badane parametry. W przypadku zdiagnozowania stanu zapalnego, pacjentom proponowane jest stosowne leczenie. Jeśli przyczyna nieprawidłowych wyników leży w trybie życia, możliwe jest wdrożenie leczenia (w tym zindywidualizowanej suplementacji antyoksydantami), ukierunkowanego na poprawę parametrów nasienia.

W skład badania Potencjał oksydacyjno-redukcyjny nasienia wchodzą:

  • Liczba plemników [mln/ml] niezbędna do wyliczenia znormalizowanego ORP
  • Potencjał oksydacyjno-redukcyjny (sORP)  [mV/mln/ml]

Dla kogo ROS?

Badanie potencjału oksydacyjno-redukcyjnego nasienia może być proponowane w ramach podstawowej diagnostyki płodności męskiej – jako uzupełnienie badania ogólnego nasienia. Zalecane jest ono w przypadku pacjentów, którzy od dłuższego czasu wraz z partnerką bezskutecznie starają się o ciążę. Wysokie poziomy ROS są diagnozowane zarówno u mężczyzn z obniżonymi parametrami nasienia, jak i tych z prawidłowymi wynikami. Na wykonanie testu mogą też zdecydować się panowie, którzy chcą dowiedzieć się więcej nt. swojej płodności – w ramach profilaktyki zdrowia prokreacyjnego.

Diagnostykę nasienia i ocenę zwiększonego poziomu ROS należy powtórzyć w celu weryfikacji efektów leczenia.
Cena badania wynosi 250 zł.

Podziel się tym ze znajomymi!

O autorze:

Kliniki Leczenia Niepłodności INVICTA to nowoczesne placówki medyczne stawiające na rozwój, wiedzę i kompetencje, które przekładają się na jakość i skuteczność leczenia. Procedury wykonywane w naszych Klinikach są zgodne z najnowszymi osiągnięciami medycyny, wyróżniają się kompleksowością i skutecznością.

2 komentarze

  1. Michał 12 lipca 2018 w 10:00 am- Odpowiedz

    Nie wiedziałem, że coś takiego jak stres oksydacyjny w ogóle istnieje… ale to wiele wyjaśnia…;/ chyba jednak czas do dokładniejsze badania..

  2. Aleks88 12 lutego 2020 w 2:56 pm- Odpowiedz

    Słyszałem już o tym, że stres oksydacyjny przyspiesza szybsze starzenie organizmu i może przyczynić się do rozwoju nowotworów. Jednak jak widać ma również wpływ na zaburzenia płodności. Z żoną już od jakiegoś czasu staramy się o dziecko, ale bezskutecznie. Teraz trochę czytam na ten temat i zastanawiam się, którą klinikę wybrać. Przeraża mnie jednak ilość tych wszystkich niezbędnych badań, którym trzeba się wcześniej poddać i także kosztów z tym związanych. Myślałem na początku, że w przypadku mężczyzny wystarczy jedynie samo badanie nasienia, a nie jeszcze jakieś dodatkowe testy. Czy miał już ktoś badany potencjał oksydacyjno-redukcyjny? Czy uzyskane w ten sposób wyniki pomogły?

Zostaw komentarz