Staraniom o upragnioną ciążę, często towarzyszy śledzenie dni płodnych. W tropieniu owulacji kobiety sięgają po testy owulacyjne. Jak ich używać i czy na pewno jest to wiarygodne źródło informacji?

Owulacja czyli jajeczkowanie trwa zaledwie 24 godziny. To krótki okres czasu, podczas którego zajście w ciąże jest najbardziej prawdopodobne. Test owulacyjny pozwala śledzić dni płodne. Jest dostępny w każdej aptece, a jego działanie wykrywaniu poziomu określonych hormonów w organizmie. W okresie starania o dziecko, testów można używać w każdym cyklu.

Jak działa test owulacyjny?

Taki test wykrywa wzrost hormonu luteinizującego (LH) w organizmie kobiety. Tuż przed owulacją dochodzi do jego nagłego wzrostu (tzw. pick), a owulacja następuje zwykle w ciągu 24–36 godzin po owym wzroście. Właśnie w tym czasie prawdopodobieństwo zapłodnienia jest najwyższe.

O tym kiedy zrobić test owulacyjny decyduje kilka czynników. W pierwszej kolejności należy określić długość cyklu miesiączkowego. Liczy się go od pierwszego dnia krwawienia do ostatniego dnia przed następnym krwawieniem. Następnie, dzięki specjalnej tabelce, którą można znaleźć również w Internecie, można sprawdzić którego dnia cyklu zacząć stosować test owulacyjny. Jeśli cykl liczy 28 dni, po test owulacyjny najlepiej sięgnąć 11 dnia cyklu.

Jak dokładnie używać testu owulacyjnego?

Z pewnością każdy z modeli będzie wymagał trochę innej obsługi. Warto więc stosować się do zaleceń z dołączonej przez producenta instrukcji. Niezbędny będzie czysty i suchy pojemniczek na mocz, w którym zanurzony zostanie pasek testowy. Istnieją również testy strumieniowe, podobne do testów ciążowych. Dla uzyskania lepszych wyników, każde badanie powinno być wykonane mniej więcej o tej samej porze dnia. Zwykle producenci radzą, by nie wykonywać badania testem owulacyjnym z pierwszego, porannego moczu. Jest on zagęszczony i może zakłamywać wynik. Ponadto, na około 2 godziny przed badaniem należy ograniczyć spożycie płynów. Na pasku testu owulacyjnego lub w kalendarzyku warto zanotować bieżąco daty, godziny i wyniki badań. Jeśli test wskazał w moczu zwiększony poziom hormonu luteinizującego to kolejne 24-36 godzin to najlepszy moment na odrobinę przyjemności.

– Testy owulacyjne stosowałam przez dwa miesiące. W pierwszym okresie nic nie pokazały i szczerze mówiąc zwątpiłam w ich działanie. Po rozmowie z przyjaciółkami, jedna z nich, zwróciła uwagę, że moje cykle są nieregularne i poleciła, abym spróbowała przez miesiąc robić testy codziennie przez cały cykl. Okazało się, że mam owulację w zupełnie innym czasie niż myślałam – pisze Kasia, jedna z aktywnych internautek.

Należy jednak pamiętać, że testy owulacyjne tylko pomagają w „upolowaniu” dni płodnych. Zapowiadają owulację, ale nie potwierdzają jej wystąpienia. Ponadto, nie będą sygnalizowały nieprawidłowości w zakresie innych czynników wpływających na możliwość zajścia w ciążę. Są też niewiarygodne w przypadku kobiet, których cykle są nieregularne, krótsze niż 25 dni i dłuższe niż 35 dni. Nic nie zastąpi konsultacji z lekarzem i indywidualnego podejścia do pacjentki. Jeżeli po dłuższym stosowaniu tej metody, kobieta nie może zajść w ciążę, powinna udać się do specjalisty.

Podziel się tym ze znajomymi!

O autorze:

Kliniki Leczenia Niepłodności INVICTA to nowoczesne placówki medyczne stawiające na rozwój, wiedzę i kompetencje, które przekładają się na jakość i skuteczność leczenia. Procedury wykonywane w naszych Klinikach są zgodne z najnowszymi osiągnięciami medycyny, wyróżniają się kompleksowością i skutecznością.

11 komentarzy

 1. Aśka 24 września 2018 w 10:08 am- Odpowiedz

  Taki test na dni płodne jest dobry u kobiet, które mają regularny cykl i brak problemów z zajściem w ciąże.. Takie jak ja muszą radzić inaczej – iść do specjalisty

  • Mishka 16 października 2018 w 9:26 am- Odpowiedz

   nie wiem czy jest sens sie w to bawic, bo wyniki pewnosci nie dają.. lepiej chyba iść od razu do specjalisty

  • Eweline 18 grudnia 2018 w 7:21 pm- Odpowiedz

   test owulacyjny może zadziałać i u Ciebie, ale (tak jak zauważono w artykule) musisz wykonywać badanie częściej. ja mam bardzo nieregularny cykl, a mimo to u mnie zadziałał

   • Leela 21 lutego 2019 w 9:31 am- Odpowiedz

    dokładnie, u mnie było tak samo!

 2. Judyta 13 marca 2019 w 7:40 pm- Odpowiedz

  Odpowiadając na jedno z postawionych pytań – polecam od razu iść do specjalisty. Straciliśmy mnóstwo czasu, nagromadziło się dużo frustracji, co na pewno nie miało dobrego wpływu na nasze próby. „Polowaliśmy” na dni płodne przez…3 lata. Jakoś żadne z nas nie chciało dopuścić do siebie myśli, że coś może być z nim nie tak. Z testów owulacyjnych skorzystałam kilka razy i niby wskazywały na konkretne dni jako płodne, a i tak się nic nie działo. Cykle miałam regularne i tak naprawdę nie pozostało nam nic innego jak w końcu iść do specjalisty. Po latach emocjonalnego wyczerpania wreszcie się zdecydowaliśmy. Okazało się, że „wina” leżała po stronie męża. Na szczęćie udało nam się wyizolować zarodni i dzięki in vitro już za dwa miesiące będziemy rodzicami. Jeżeli macie jakieś problemy, naprawdę oszczędźcie sobie tych nerwów i od razu idźcie do lekarza. Warto.

 3. Joanna 1 listopada 2019 w 8:31 pm- Odpowiedz

  Witam.
  Ja już z tymi testami glupieje… ciągle wychodzą albo pozytywne albooo prawie pozytywne (kreska testowa jaśniejsza). Cykle mam różne ale przeważnie od 35 do 41 dni. Obecnie spóźnia mi się już 3 dni, test ciążowy negatywny A owulacyjny pozytywny.
  Mówię do męża zrób Ty sobie ten owulacyjny bo może one jakieś trefne??? Smialismy się, ale zrobił… I tutaj oniemialam LUDZIE z moczu faceta test owulacyjny mega dodatni. Co to ma być??? Czy ktoś może mi wyjaśnić dlaczego? Czy to coś oznacza? Nigdzie nie mogę znaleźć informacji… pewnie dlatego że nikt wcześniej nie wpadł na tak durny pomysł hhe … Ale serio liczę na odpowiedź

  • staraczka 10 stycznia 2020 w 9:11 am- Odpowiedz

   Jeśli kreska testowa jest jaśniejsza to test jest negatywny a nie prawie pozytywny…hormon luteinizujący jest w organizmie kobiety zawsze tylko jego stężenie jest niewielkie, dlatego pokazuje drugą kreskę. Pozytywny test owulacyjny jest kiedy obie kreski są tak samo intensywne lub ta z moczu jest ciemniejsza.

  • karola 19 stycznia 2021 w 12:39 pm- Odpowiedz

   też mam takie cykle w „dniu” okresu zrobiłam test lh i wyszedł pozytywny tego dnia miałam wizytę u ginekologa i potwierdził niestety dni połodne przez 2 mc miałam dopiero w 34 dniu cyku. gdyby nie testy w życiu bym ne wiedziała ze w ogóle są a zbliżenia „kalendarzykowe” były w totalnie bezpłodnym czasie. Wtedy też na testach wychodziła tylko 1 kreska .

 4. Kaśka 15 listopada 2019 w 12:55 pm- Odpowiedz

  Ja słyszałam natomiast dużo negatywnych opinii i nadal nie wiem czy warto sięgnąć po test owulacyjny. Podobno są bardzo niedokładne i potrafią wprowadzić w błąd, co rodzi kolejne frustracje. Mój cykl niby jest regularny, ale chyba jednak mimo wszystko lepiej od razu iść do lekarza…sama nie wiem

 5. Dorota 1 kwietnia 2020 w 8:32 am- Odpowiedz

  Ja robiłam testy owulacyjne i hak.wyszla 2kreska.tego samego koloru to zaczęliśmy sie starać i miesiąc później test ciążowy pozytywny

 6. Kinia 17 września 2020 w 11:37 am- Odpowiedz

  U mnie test na dni płodne nie do końca się sprawdził, ale to ze względu na bardzo rozregulowany cykl. Mam za to kilka koleżanek, które dzięki tym testom zaszły w ciąże więc myślę, że warto próbować

Zostaw komentarz