Skuteczność leczenia niepłodności jest dla nas priorytetem. Mając na celu zapewnienie Pacjentom Klinik Leczenia Niepłodności dostępu do najnowszych rozwiązań diagnostycznych, wprowadziliśmy do oferty nowe badanie UMA Test (Uterine Muscle Activity Test) – badanie aktywności mięśnia macicy.

Czym jest UMA Test i po co wykonuje się badanie:

UMA Test to badanie aktywności mięśnia macicy służące ocenie potencjalnych czynników wpływających na implantację zarodka. Analiza dokonywana jest w określonym przez lekarza terminie, na podstawie nagrania z przezpochwowego badania USG realizowanego przy wsparciu systemu informatycznego.

Badanie UMA Test to innowacyjna usługa umożliwiająca w szczególności ocenę ew. przyczyn niepowodzenia programu in vitro i implantacji zarodków związanych z nadmierną aktywnością skurczową mięśnia macicy. Wnioski z badania umożliwiają uzupełnienie programu zapłodnienia pozaustrojowego o leczenie (wlewy dożylne z antagonisty receptorów oksytocynowych) zwiększające szanse na uzyskanie ciąży.

Celem badania jest zwiększenie skuteczności leczenia niepłodności, dzięki identyfikacji pacjentek z nadmierną aktywnością mięśnia macicy i/lub wskazaniami do dodatkowego leczenia. Badanie jest jednym z elementów spersonalizowanej terapii zaburzeń implantacji.

Wskazania do wykonania badania:

 • Wykonanie UMA Test rekomenduje się pacjentkom po niepowodzeniach programów IVF, mimo podania dobrej jakości zarodków.
 • Może być ono także wykonane z  innych wskazań lekarskich, jeśli specjalista dostrzega korzyści diagnostyczne z przeprowadzenia badania.

Przygotowanie do badania:

 • Jeśli UMA Test wykonywany jest w dniu transferu, pacjentka powinna mieć wypełniony pęcherz moczowy (zalecenia jak do przygotowania do transferu). Jeśli badanie wykonywane jest w innym dniu – powinna mieć pusty pęcherz moczowy.

Opis przebiegu usługi:

– W dniu badania pacjentka zgłasza się do rejestracji Kliniki.
– UMA Test wykonywany jest w gabinecie zabiegowym przez położną.
– Badanie obejmuje:

 • wykonanie badania USG sondą dopochwową na fotelu ginekologicznym; z uwagi na konieczność przeanalizowania aktywności mięśnia macicy w czasie, badanie trwa ok. 6 minut; w tym czasie pacjentka nie powinna się ruszać.
 • analizę zarejestrowanego filmu (nagrania obrazu USG) ze wsparciem specjalnego oprogramowania przez lekarza specjalistę
 • omówienie wyniku podczas wizyty konsultacyjnej

Wydruk z wynikiem i opisem badania Pacjentka otrzymuje podczas umówionej wizyty konsultacyjnej, podczas której lekarz – po analizie nagrania – omawia wynik.

UMA Test jest badaniem nieinwazyjnym (USG), pacjentka może zatem po jego wykonaniu bez przeszkód wrócić do normalnego funkcjonowania. Zalecenia dot. postępowania  w leczeniu niepłodności formułuje lekarz na podstawie uzyskanych wyników.

Podziel się tym ze znajomymi!

O autorze:

Kliniki Leczenia Niepłodności INVICTA to nowoczesne placówki medyczne stawiające na rozwój, wiedzę i kompetencje, które przekładają się na jakość i skuteczność leczenia. Procedury wykonywane w naszych Klinikach są zgodne z najnowszymi osiągnięciami medycyny, wyróżniają się kompleksowością i skutecznością.

3 komentarze

 1. J_Anna 20 czerwca 2018 w 8:35 am- Odpowiedz

  Miałam wykonywany uma test. Nie jest zbyt komfortowe przeżycie, ale dzięki niemu udało się ustalić dlaczego wciąż nie udawało mi zarodka. Teraz czekam na efekty zmienionego leczenia, trzymajmy kciuki :)

  • Agnieszka 3 lipca 2018 w 10:27 am- Odpowiedz

   Jaka jest cena takiego badania?

Zostaw komentarz