Wczesna menopauza a uzyskanie ciąży

Strona główna/Inne/Wczesna menopauza a uzyskanie ciąży

Zwykle menopauza dotyczy kobiet między 48 a 52 rokiem życia. Czasem przychodzi jednak wcześniej i zaskakuje panie już po 40 urodzinach, a nawet wcześniej. Wiele z nich nie jest na to gotowych i wciąż ma plany związane z powiększeniem rodziny. Dzięki medycynie, w przypadku przedwczesnego wygaśnięcia funkcji jajników ciąża jest nadal możliwa.

Menopauza to ostateczne ustanie miesiączkowania w życiu kobiety. Poprzedza ją okres przekwitania, który oznacza rozpoczęcie procesu starzenia i przejście ze stanu płodnego w niepłodny. Dla kobiety to nie tylko trudny czas ze względu na szereg dolegliwości fizycznych, ale również przykry moment od strony emocjonalnej. Tym bardziej niełatwo pogodzić się z tym naturalnym procesem, jeśli nadejdzie wcześniej niż opisują to podręczniki. Tzw. wczesna menopauza może pojawić się między 35 a 45 rokiem życia. Statystycznie u jednej na 10 tysięcy kobiet może wystąpić nawet przed 30-stką.

Przyczyny wczesnej menopauzy

Przedwczesna menopauza może mieć wiele przyczyn. Najczęściej są to uwarunkowania genetyczne. W momencie narodzin kobieta posiada określoną pulę pęcherzyków jajnikowych. Jest to tzw. rezerwa jajnikowa. Jej poziom determinuje liczbę komórek jajowych, jakie kobieta wytworzy w ciągu swojego życia i wiek, w którym wejdzie w okres menopauzy. Jeśli wczesna menopauza wystąpiła u jej bliskiej rodziny – matki czy babci – możemy spodziewać się podobnej sytuacji również u niej samej.

Inną przyczyną wczesnej menopauzy jest leczenie operacyjne (usunięcie jajowodów, jajników, macicy), a także czynniki socjalne. Mogą to być złe warunki życiowe, niedobór wagi czy anoreksja. Dodatkowo menopauzę może przyspieszać bardzo silny stres czy stosowanie niektórych leków, np. stosowanych w terapii endometriozy czy raka piersi.

Z doniesień naukowych wynika również, że palenie papierosów może znacznie przyspieszyć wystąpienie menopauzy. Mechanizm nie został do końca opisany, ale niektórzy upatrują źródła tego zjawiska w oddziaływaniu nikotyny na ośrodkowy układ nerwowy, co powoduje zmniejszenie wydzielania hormonów płciowych. Inne teorie odnoszą się do wpływu palenia na enzymy wątrobowe, które mogą zmieniać metabolizm hormonów.

Diagnostyka wczesnej menopauzy

Przede wszystkim w przypadku podejrzenia menopauzy rekomenduje się oznaczenie poziomu progesteronu, estrogenu i folikulostymuliny (FSH). Istotne jest też określenie poziomu AMH, umożliwiającego ocenę rezerwy jajnikowej. Kiedy jest bardzo niska, to znak, że nasza płodność wygasa. Dopiero po przeanalizowaniu wyników badań można zaproponować terapię.

Niekiedy rozważa się stosowanie hormonalnej terapii zastępczej, w ramach której podaje się niskie dawki estrogenów i progesteronu imitując naturalne procesy. Owulacja i miesiączka powracają, a kiedy jajniki zaczną samodzielnie wytwarzać estrogeny, zmniejsza się stopniowo dawkę hormonów. Jeśli jednak nie ma wskazań do HTZ – bo wczesna menopauza nie daje uciążliwych objawów ani nie krzyżuje planów prokreacyjnych – nie ma potrzeby jej stosowania. Decyzja o optymalnym postępowaniu podejmowana jest zawsze przez lekarza w odniesieniu do indywidualnej sytuacji pacjentki.

Należy pamiętać, że przy zbyt wczesnym klimakterium wzrasta ryzyko chorób układu krążenia i osteoporozy. Panie z tą przypadłością powinny być zatem pod opieką specjalistów.

Wczesna menopauza a uzyskanie ciąży

Menopauza definitywne ustanie menstruacji, zanim jednak uda się to stwierdzić musi minąć przynajmniej 6 miesięcy od ostatniego krwawienia. W tym czasie uzyskanie ciąży jest jak najbardziej możliwe. W okresie tzw. przedmenopauzalnym, kiedy miesiączki są nieregularne albo znikome, kobiety często nie są świadome, że mogą zajść w ciążę i przestają się zabezpieczać. Jako, że cykle w tym czasie mogą być owulacyjne, może dojść do zapłodnienia.

Jednocześnie, kiedy czynność jajników pomału wygasa, kobiecie trudniej zajść w ciążę. Nie jest to jednak niemożliwe, bo menopauza jest procesem, który trwa kilka lat. Jajnik może wciąż uwalniać jajeczka i donoszenie ciąży jest realne. Zanim ginekolog lub endokrynolog postawi diagnozę wczesnej menopauzy, trzeba wykonać kilka badań: USG, cytologię i badania krwi.

O autorze:

Kliniki Leczenia Niepłodności INVICTA to nowoczesne placówki medyczne stawiające na rozwój, wiedzę i kompetencje, które przekładają się na jakość i skuteczność leczenia. Procedury wykonywane w naszych Klinikach są zgodne z najnowszymi osiągnięciami medycyny, wyróżniają się kompleksowością i skutecznością.

12 komentarzy

 1. Aleksandra, Wrocław 2 maja 2018 w 9:17 am- Odpowiedz

  Starałam się z mężem 2 lata, po dwóch latach trafiłam do lekarza Jakubowa z wrocławia…i co się okazało? wg badania amh zbliżam się do menopauzy…jak to możliwe? Mam tylko 38 lat, wiec mysłałam że hestem jeszcze młoda. Menopauza a ciąża – zapytałam pana doktora czy to w ogóle możliwe. Okazało się, że jeszcze miałam chwilę czasu, że by zadziałać bo okres faktycznie jeszcze nie ustapił całkowicie. Byłam załamana i bez nadziei, ale dzięki szybkiej interwencji w klinice udało się :) Oczywiście kolejnego dziecka już nie planuję, ale cieszę się, że udało się chociaż z Basią :) pozdrawiam cały personel z Wrocława.

 2. Justynna 18 czerwca 2018 w 12:32 pm- Odpowiedz

  Boję się, że też mnie czeka wczesna menopauza.. Moja mama przechodziła to w wieku 40 lat, ja zbliżam się do 39 urodzin, a wciąż nie udało mi się zajść w ciążę… In vitro to moja jedyna nadzieja..

  • Zuzanna 23 października 2018 w 9:37 am- Odpowiedz

   Trzymaj się, wciąż może się udać! Jak nie zrobiłaś do tej pory, to zrób wszystkie badania i wtedy będziesz wiedziała na czym stoisz :)

 3. Anonymous 21 listopada 2018 w 5:50 am- Odpowiedz

  Dziewczyny, a jak sobie radzicie psychicznie? Byłam u gine i stwierdził mi to samo i teraz mam okropną depresję.. :( nie wiem z kim o tym porozmawiać..

  • Panna_Mokrą_Głową 7 grudnia 2018 w 2:05 pm- Odpowiedz

   A starasz się o dziecko? Nie łam się, mój lekarz mówił (i tu zresztą też piszą), że nawet jeśli proces się zaczął wciąż możliwe jest urodzenie zdrowego dziecka :) tak więc najpierw kompleksowe badania i potem do specjalisty. Uda się :)

  • Liliana 30 stycznia 2019 w 10:15 pm- Odpowiedz

   Mam tak samo ???? jak wyszlam od lekarza to przez łzy nie widziałam swojego samochodu.

 4. Sławka 17 kwietnia 2019 w 11:13 am- Odpowiedz

  Mam takie same obawy, jak ktoś wcześniej pisał. Moja mama przechodziła menopauzę w wieku 40 lat, ja mam 37 lat i nadal same niepowodzenia. Do niedawna nawet nie wiedziałam, że in vitro po menopauzie jest możliwe. Modlę się teraz żeby w moim przypadku się udało. Jestem ogólnie w dobrej kondycji fizycznej i mam nadzieję, że jeszcze mam szansę..

 5. Gosia 5 października 2019 w 10:25 pm- Odpowiedz

  O tym że moje jajniki nie pracują dowiedziałam się 4 lata temu Miałam 38 lat … Szok mama miała 39 lat jak urodziła najmłodsza siostrę Jest nas 5 wszyscy w domu mają dzieci Teraz mam partnera myślę czasem czy y nie spróbować … myślicie że to może mieć sens?

 6. Daria 4 grudnia 2019 w 10:42 am- Odpowiedz

  Mam 21 lat. Usłyszałam od Pani doktor diagnozę o przedwczesnej menopauzie. Zazdroszczę Paniom, które komentowały artykuł wcześniej, bo miały prawie 2 razy więcej czasu…

  • Kasia 31 października 2020 w 10:35 pm- Odpowiedz

   Ja w wieku 27 lat zaczęłam miesiączkowac nieregularnie, ginekolog twierdził ze taka moja uroda, po trzech latach zmieniłam lekarza i postawiono mi diagnozę: przedwczesna menopauza. Jestem załamana, nie mogę pozbyć się myśli ze gdyby trzy lata temu ktoś się mna dobrze zajął teraz może miałabym większe szanse żeby opóźnić ten proces…

 7. Lusienka 23 stycznia 2020 w 11:17 am- Odpowiedz

  Nie do końca wiem, czy wiek, w którym u kobiety zaczyna się menopauza zależy tylko od czynników genetycznych, ale o kwestii przekwitanie a ciąża słyszę ostatnio coraz częściej. Gdydby u mnie było to genetyczne, to zostało mi jakieś 3 lata na dalsze próby. Nie wiem czy od razu nie zdecydować się na in vitro…

 8. Justyna 5 lutego 2020 w 11:15 pm- Odpowiedz

  Ja swoją menopałzę zaczęłam przechodzić w wieku 20 lat .Jestem po dwóch nieudanych próbach in vitro ,ale dalej się nie poddaje .Czekam na kolejne in vitro ,wierzę że się uda .

Zostaw komentarz