Wysoka prolaktyna u mężczyzn – jak wpływa na płodność?

Strona główna/Diagnostyka niepłodności/Wysoka prolaktyna u mężczyzn – jak wpływa na płodność?

Czy poziom prolaktyny może wpływać na funkcjonowanie męskiego organizmu? W jaki sposób hormon ten oddziałuje na ich stan zdrowia, życie seksualne oraz płodność? Badania wskazują np. że u 80% panów, dotkniętych pierwotną hiperprolaktynemią, dochodzi do zaburzeń erekcji.

Choć mówi się, że to testosteron w dużej mierze determinuje męskie zdrowie, nie należy zapominać o roli innych hormonów, takich jak prolaktyna. Mężczyźni rzadko zdają sobie sprawę, że „mleczny hormon” pełni wiele funkcji także w ich ciele.

Co to jest prolaktyna?

Prolaktyna (PRL) wytwarzana jest przez przysadkę mózgową i jest niezbędnym elementem dla prawidłowego funkcjonowania organizmu zarówno kobiet jak i mężczyzn. Według lekarzy, prawidłowe stężenie PRL jest niższe niż 20 ng/ml u kobiet oraz niższe niż 15 ng/ml u mężczyzn. Ten poziom może wahać się w skutek np. stresu lub po posiłku.

Wpływ prolaktyny na organizm mężczyzn jest dość istotny i nie ogranicza się jedynie do odczuwania przyjemności po stosunku seksualnym. Zbyt niski poziom tego hormonu może powodować zaburzenia erekcji i wytrysku, pogorszenie jakości nasienia i zmniejszenie poziomu androgenów. Zbyt wysokie wartości z kolei mogą negatywnie wpływać na libido, a także prowadzić do rozwoju różnych innych zaburzeń, jak ginekomastia czy osteoporoza.

Wysoka prolaktyna u mężczyzn – przyczyny i objawy

U niektórych mężczyzn diagnozuje się problemy z wydzielaniem prolaktyny. Jej nadmierna produkcja określana jest jako hiperprolaktynemia. Przyczyną wysokiego poziomu tego hormonu może być uraz fizyczny, długotrwały i silny stres, stosowanie niektórych leków, niedoczynność tarczycy lub łagodny guz przysadki mózgowej lub inne guzy zlokalizowane w pobliżu przysadki mózgowej, choroby przewlekłe takie jak niewydolność nerek lub wątroby.

Objawy takie jak ból głowy, zaburzenia widzenia, obniżenie nastroju, stany depresyjne, ciągłe zmęczenie mogą wskazywać na wysoki poziom PRL, więc panowie nie powinni ich ignorować. W niektórych przypadkach skutkiem hiperprolaktynemii jest spadek masy mięśniowej i kostnej, wzrost ilości tkanki tłuszczowej, hipotrofia jąder, a czasem w przypadku zaburzeń hormonalnych wzrasta również ryzyko chorób sercowo-naczyniowych – rozwija się zespół metaboliczny.

Prolaktyna (PRL) często jest nazywana hormonem stresu. W skutek trwającego przez dłuższy czas napięcia, nadmiernej ilości pracy, brakiem odpoczynku i relaksu obniżającego poziom stresu – jej poziom wzrasta. Dlatego warto zwracać uwagę na tryb życia – znaleźć czas na odpoczynek, relaks, aktywność fizyczną, odpowiednio długi sen… i zadbać o zachowanie równowagi między życiem zawodowym i prywatnym.

Prolaktyna a męska płodność

Najczęstszym objawem nieprawidłowości są wszelkiego rodzaju zaburzenia funkcji seksualnych. Pojawiają się problemy z erekcją, spadek ochoty na seks, utrudnienie ejakulacji, a także zaburzenia płodności (oligospermia, zmniejszenie ruchliwości plemników, zmniejszenie objętości ejakulatu).

– Niestety z każdym rokiem rośnie liczba Polaków, którzy mają problemy z płodnością – mówi dr Beata Olszak-Sokołowska, androlog z Kliniki INVICTA w Gdańsku. Niepłodność została uznana przez Światową Organizację Zdrowia za chorobę społeczną, dotyczącą średnio 15% par, które starają się o dziecko. Indywidualnie zaplanowana diagnostyka hormonalna, w tym ocena poziomu prolaktyny, może pomóc w określeniu, co jest przyczyną trudności poczęciu potomka. Jeśli są to zaburzenia endokrynologiczne, można zaplanować spersonalizowane, skuteczne leczenie.

O autorze:

Kliniki Leczenia Niepłodności INVICTA to nowoczesne placówki medyczne stawiające na rozwój, wiedzę i kompetencje, które przekładają się na jakość i skuteczność leczenia. Procedury wykonywane w naszych Klinikach są zgodne z najnowszymi osiągnięciami medycyny, wyróżniają się kompleksowością i skutecznością.

14 komentarzy

 1. Karolina B 25 września 2018 w 9:34 am- Odpowiedz

  No proszę, nie którym się wydaje, że stres to nic takiego, ale dla par starających się o dziecko wysoka prolaktyna u mężczyzn jest potężnym wrogiem

 2. Anna_K 13 listopada 2018 w 11:00 pm- Odpowiedz

  Czy jeśli u męża prolaktyna wynosi 17 ng/ml to potrzebna jest już jakaś kuracja farmakologiczna, czy wystarczy zmiana trybu życia (mniej stresu, więcej odpoczynku)?

  • Caroline 2 grudnia 2018 w 9:56 am- Odpowiedz

   Myślę, że najlepiej skontaktować się z lekarzem, bo on będzie wiedział najlepiej, czy jest się czym martwić

   • sandra 12 lutego 2019 w 9:09 pm- Odpowiedz

    dokladnie, najlepiej sie skonsultowac ze specjalista, bo dzialania na wlasna reke moga pogorszyc sytuacje, przyczyny choroby moga byc rozne i samemu nie da sie tego ustalic

  • On 22 listopada 2020 w 6:52 pm- Odpowiedz

   Spokojnie, ja w marcu miałem 289000 i zyje

   • On 22 listopada 2020 w 6:56 pm- Odpowiedz

    Przyjmuje tabletki i spadło do 3900 i nadal spada , ale cały czas jestem w konsultacji z lekarzem

 3. Kamila 8 kwietnia 2019 w 10:02 am- Odpowiedz

  Niestety podwyższona prolaktyna to bardzo częsta przyczyna wszystkich problemów z zajściem w ciążę. Najgorzej jest jak mężczyzna nie chce się badać, co zdarza się często…

 4. Krystian 25 maja 2019 w 7:29 am- Odpowiedz

  17 To jeszcze niewiele podwyższona, można zażyć 1/2 tabletki Cabaser (na recepte), i po 4 dniach powtórzyć badanie.

 5. EwaDe 3 października 2019 w 9:12 am- Odpowiedz

  Zachęcić mężczyznę do zbadania się pod kątem płodności czasami graniczy z cudem. Niestety wielu ludzi podwyższonego poziomu hormonów zupełnie nie kojarzy z męskimi problemami, a jedynie z kobiecymi. Jak się okazuje, wszystko może mieć znaczenie…

 6. Adam 30 grudnia 2019 w 8:13 am- Odpowiedz

  Witam , niedawno wykryto u mnie zwiększenie ilości prolaktyny we krwi ok 23 mg , zrobiłem kolejne badania 21ng udałem się do neurologa żeby skierował mnie na rezonans magnetyczny, żadnego guza przysadki nie stwierdzono. Co mam teraz zrobić? Czemu mam podwyższony poziom prolaktyny;(

 7. Majka 20 lutego 2020 w 8:18 am- Odpowiedz

  Z moim mężem mieliśmy problemy z zajściem w ciąże. Po dwóch latach postanowiliśmy poszukać pomocy u specjalisty, okazało się, że zaburzenia płodności w naszym przypadku spowodowane były właśnie zbyt wysokim poziomem prolaktyny u męża. Wymagało to wykonanie badania krwi i badania obrazowego, ale na szczęście leki dopaminergiczne pozwoliły obniżyć stężenie prolaktyny. Hiperprolaktynemia u mężczyzn występuje rzadziej niż u kobiet, dlatego też wielu mężczyzn nie zdaje sobie z niej sprawy. My na szczęście już od 3 miesięcy jesteśmy najszczęśliwszymi rodzicami na świecie :)))) Dlatego też, w przypadku jakichkolwiek problemów z zajściem w ciążę dobrze, jak partner zbada także poziom prolaktyny.

  • Agnieszka 14 marca 2020 w 5:50 pm- Odpowiedz

   Witam czy mąż stosował jakieś leki, na wyrównanie poziomu prolaktyny ?

 8. Łukasz 10 maja 2020 w 7:11 pm- Odpowiedz

  Również czekam na informacje :) czy udało się naturalnie, inscenizacją czy in vitro? Ile upłynęło czasu od początku problemu do zajścia w ciążę?

 9. Waldemar 24 sierpnia 2020 w 3:19 pm- Odpowiedz

  Witam! Z partnerką już od dłuższego czasu bezskutecznie staraliśmy się o dziecko, okazało się że przyczyną tych problemów jest u mnie nadmiar prolaktyny. Czekam właśnie na wyniki badania rezonansu magnetycznego i straszne się denerwuję, że przyczyną tych problemów może być guz. Czy ktoś miał podobne doświadczenia? Pozdrawiam serdecznie!

Zostaw komentarz