Zachowanie płodności – Oncofertility

//Zachowanie płodności – Oncofertility

Choroba nowotworowa wymaga często zastosowania agresywnej radio- lub chemioterapii. Tego rodzaju leczenie, choć daje chorym szansę na powrót do zdrowia, nie pozostaje bez wpływu na płodność.

W obliczu zagrożenia życia, temat nie zawsze poruszany jest z Pacjentami. Tymczasem podjęcie z wyprzedzeniem odpowiednich działań, może mieć ogromne znaczenie w ich przyszłym życiu. Zabezpieczenie płodności u Pacjentów onkologicznych, fachowo określane terminem oncofertility, jest możliwe zarówno u kobiet, jak i mężczyzn. O tym, w jaki sposób można to zrobić mówi Kierownik laboratorium in vitro dr Joanna Liss.

Oncofertility – podstawowe informacje

W przypadku kobiet najprostszą metodą zabezpieczenia płodności jest pobranie i zamrożenie komórek jajowych. Innym rozwiązaniem jest zamrożenie tkanki jajnikowej i ponowne jej wszczepienie już wyleczonej pacjentce. Taki sposób daje kobiecie szansę zarówno na przywrócenie płodności, jak i funkcji hormonalnych.

Mężczyźni – przed planowanym rozpoczęciem leczenia onkologicznego – powinni zdeponować (zamrozić) w specjalnym banku. Po wyzdrowieniu może być ono wykorzystane podczas zabiegu inseminacji lub programu in vitro.

W sytuacji, gdy chory pozostaje w stałym związku i planuje potomstwo w przyszłości, skuteczne jest także zrealizowanie części programu in vitro i zamrożenie zarodków, jeszcze przed rozpoczęciem terapii.

Według badań, świadomość możliwości posiadania dzieci po powrocie do zdrowia, daje większe szanse na powodzenie leczenia u Pacjentów onkologicznych.

Zespół konsultantów Oncofertility

 • Milena Kalicińska
  Milena Kalicińska
  Koordynator Medyczny
 • Monika Alijew
  Monika Alijew
  Koordynator Zespołu Obsługi Klienta

Kontakt

Koordynator Medyczny Kliniki Leczenia Niepłodności Pani Milena Kalicińska

Kontakt: milena.kalicinska@invicta.pl, nr tel. 600 466 894

Koordynator Zespołu Obsługi Klienta Kliniki Leczenia Niepłodności Pani Monika Alijew

Kontakt: monika.alijew@invicta.pl, nr tel. 795 122 299

About the Author:

dr n. med. Joanna Liss
Kierownik Laboratoriów In Vitro INVICTA. Embriolog (certyfikat Senior Clinical Embryologist, nadawany przez ESHRE). Członek polskich i zagranicznych towarzystw naukowych, w tym PTMR (jako członek zarządu), PTGC, PTDL, PGDIS oraz ESHRE.

4 komentarze

 1. Avatar
  Anna 24 maja 2018 w 10:31 am - Odpowiedz

  Cudownie, że za sprawą rozwoju medycyny istnieje szansa zostania rodzicem, nawet po przejściu tak ciężkiej choroby. Jednak temat ten nadal często jest pomijany i wiele osób nie ma nawet świadomości, że oncofertility jest tak istotne w przywróceniu płodności po zakończeniu chemio lub radioterapii. Zarówno lekarze jak i media powinny częściej informować pacjentów o takiej możliwości.

 2. Avatar
  Kamila J 24 września 2018 w 3:31 pm - Odpowiedz

  Ciekawe jak wiele osób zdaje sobie z tego sprawę.. Czasami nowotwór przydarza się młodym osobom, które ze stresu nie pomyślą o zadbaniu o temat przyszłej płodności i dzieci..

 3. Avatar
  Maja 14 listopada 2018 w 9:37 am - Odpowiedz

  To dramat, gdy człowiek dopada wielkie R.. a jeszcze większy dramat, gdy nawet po wygranej z chorobą człowiek mierzy się z jej konsekwencjami.. warto mysleć o przyszłości i mieć zawsze plan zapasowy. Nawet jak się jest zdrowym warto o tym pomyśleć, bo nigdy nie wiadomo

 4. Avatar
  Angelika 25 marca 2019 w 2:00 pm - Odpowiedz

  Moja przyjaciółka odkąd ją znam (od piaskownicy) marzyła o byciu mamą. Największa tragedią dla niej kiedy okazało się, że ma raka nadnerczy była nie sama choroba, ale właśnie groźba niepłodności. Na szczęście dowiedziała się o możliwościach zamrożenia komórek jajowych i teraz nie dość, że jest zdrowa, to jeszcze ma śliczną córeczkę :) To jest piękne, jak nauka zmienia ludzkie losy.

Zostaw komentarz

Milena Kalicińska
Koordynator Medyczny
Koordynator Medyczny

Kontakt: Koordynator Medyczny Kliniki Leczenia Niepłodności Pani Milena Kalicińska

adres e-mail: milena.kalicinska@invicta.pl, nr tel. 600 466 894 

Monika Alijew
Koordynator Zespołu Obsługi Klienta
Koordynator Zespołu Obsługi Klienta
Absolwentka kierunku pedagogika o specjalności resocjalizacja, w Klinice INVICTA pracuje ponad 10 lat. W wolnej chwili lubi czytać książki psychologiczne.

Kontakt: Koordynator Zespołu Obsługi Klienta Kliniki Leczenia Niepłodności Pani Monika Alijew
adres e-mail: monika.alijew@invicta.pl, nr tel. 795 122 299