Choroba nowotworowa wymaga często zastosowania agresywnej radio- lub chemioterapii. Tego rodzaju leczenie, choć daje chorym szansę na powrót do zdrowia, nie pozostaje bez wpływu na płodność.

W obliczu zagrożenia życia, temat nie zawsze poruszany jest z Pacjentami. Tymczasem podjęcie z wyprzedzeniem odpowiednich działań, może mieć ogromne znaczenie w ich przyszłym życiu. Zabezpieczenie płodności u Pacjentów onkologicznych, fachowo określane terminem oncofertility, jest możliwe zarówno u kobiet, jak i mężczyzn. O tym, w jaki sposób można to zrobić mówi Kierownik laboratorium in vitro dr Joanna Liss.

Oncofertility – podstawowe informacje

W przypadku kobiet najprostszą metodą zabezpieczenia płodności jest pobranie i zamrożenie komórek jajowych. Innym rozwiązaniem jest zamrożenie tkanki jajnikowej i ponowne jej wszczepienie już wyleczonej pacjentce. Taki sposób daje kobiecie szansę zarówno na przywrócenie płodności, jak i funkcji hormonalnych.

Mężczyźni – przed planowanym rozpoczęciem leczenia onkologicznego – powinni zdeponować (zamrozić) w specjalnym banku. Po wyzdrowieniu może być ono wykorzystane podczas zabiegu inseminacji lub programu in vitro.

W sytuacji, gdy chory pozostaje w stałym związku i planuje potomstwo w przyszłości, skuteczne jest także zrealizowanie części programu in vitro i zamrożenie zarodków, jeszcze przed rozpoczęciem terapii.

Według badań, świadomość możliwości posiadania dzieci po powrocie do zdrowia, daje większe szanse na powodzenie leczenia u Pacjentów onkologicznych.

Zespół konsultantów Oncofertility

 • Monika Alijew
  Monika Alijew
  Koordynator Zespołu Obsługi Klienta
 • Elena Moravska
  Elena Moravska
  Koordynator zmiany

Kontakt

Monika Alijew

Koordynator Zespołu Obsługi Klienta Kliniki Leczenia Niepłodności

Kontakt: monika.alijew@invicta.pl, nr tel. 795 122 299

Elena Moravska

Koordynator Zmiany Kliniki Leczenia Niepłodności

Kontakt: elena.moravska@invicta.pl, nr tel: 609 118 809

Marta Targońska

Koordynator Medyczny Kliniki Leczenia Niepłodności

Kontakt: marta.targonska@invicta.pl, nr tel: 609 102 085

Podziel się tym ze znajomymi!

O autorze:

Kliniki Leczenia Niepłodności INVICTA to nowoczesne placówki medyczne stawiające na rozwój, wiedzę i kompetencje, które przekładają się na jakość i skuteczność leczenia. Procedury wykonywane w naszych Klinikach są zgodne z najnowszymi osiągnięciami medycyny, wyróżniają się kompleksowością i skutecznością.

5 komentarzy

 1. Anna 24 maja 2018 w 10:31 am- Odpowiedz

  Cudownie, że za sprawą rozwoju medycyny istnieje szansa zostania rodzicem, nawet po przejściu tak ciężkiej choroby. Jednak temat ten nadal często jest pomijany i wiele osób nie ma nawet świadomości, że oncofertility jest tak istotne w przywróceniu płodności po zakończeniu chemio lub radioterapii. Zarówno lekarze jak i media powinny częściej informować pacjentów o takiej możliwości.

 2. Kamila J 24 września 2018 w 3:31 pm- Odpowiedz

  Ciekawe jak wiele osób zdaje sobie z tego sprawę.. Czasami nowotwór przydarza się młodym osobom, które ze stresu nie pomyślą o zadbaniu o temat przyszłej płodności i dzieci..

 3. Maja 14 listopada 2018 w 9:37 am- Odpowiedz

  To dramat, gdy człowiek dopada wielkie R.. a jeszcze większy dramat, gdy nawet po wygranej z chorobą człowiek mierzy się z jej konsekwencjami.. warto mysleć o przyszłości i mieć zawsze plan zapasowy. Nawet jak się jest zdrowym warto o tym pomyśleć, bo nigdy nie wiadomo

 4. Angelika 25 marca 2019 w 2:00 pm- Odpowiedz

  Moja przyjaciółka odkąd ją znam (od piaskownicy) marzyła o byciu mamą. Największa tragedią dla niej kiedy okazało się, że ma raka nadnerczy była nie sama choroba, ale właśnie groźba niepłodności. Na szczęście dowiedziała się o możliwościach zamrożenia komórek jajowych i teraz nie dość, że jest zdrowa, to jeszcze ma śliczną córeczkę :) To jest piękne, jak nauka zmienia ludzkie losy.

 5. Zuzanna G 17 kwietnia 2020 w 9:13 pm- Odpowiedz

  Od kilku lat mieszkam w USA, tutaj jak moja przyjaciółka zachorowała na nowotwór od razu została poinformowana o tym jak prowadzona będzie terapia, aby pomimo choroby możliwe było zachowanie płodności. Dzięki temu była jeszcze bardziej zmotywowana do tego, aby wyzdrowieć. Po dwóch latach po zakończeniu leczenia na świat przyszło jej pierwsze dziecko. Naprawdę współczesna medycyna potrafi zdziałać cuda i dać nadzieję na w tak trudnych chwilach.

Zostaw komentarz