Zachowanie płodności – Oncofertility

//Zachowanie płodności – Oncofertility

Choroba nowotworowa wymaga często zastosowania agresywnej radio- lub chemioterapii. Tego rodzaju leczenie, choć daje chorym szansę na powrót do zdrowia, nie pozostaje bez wpływu na płodność.

dr n. med. Joanna Liss, Kierownik Laboratoriów In Vitro INVICTA

dr n. med. Joanna Liss
Kierownik Laboratoriów In Vitro INVICTA

W obliczu zagrożenia życia, temat nie zawsze poruszany jest z Pacjentami. Tymczasem podjęcie z wyprzedzeniem odpowiednich działań, może mieć ogromne znaczenie w ich przyszłym życiu. Zabezpieczenie płodności u Pacjentów onkologicznych, fachowo określane terminem oncofertility, jest możliwe zarówno u kobiet, jak i mężczyzn. O tym, w jaki sposób można to zrobić mówi Kierownik laboratorium in vitro dr Joanna Liss.

Oncofertility – podstawowe informacje

W przypadku kobiet najprostszą metodą zabezpieczenia płodności jest pobranie i zamrożenie komórek jajowych. Innym rozwiązaniem jest zamrożenie tkanki jajnikowej i ponowne jej wszczepienie już wyleczonej pacjentce. Taki sposób daje kobiecie szansę zarówno na przywrócenie płodności, jak i funkcji hormonalnych.

Mężczyźni – przed planowanym rozpoczęciem leczenia onkologicznego – powinni zdeponować (zamrozić) w specjalnym banku. Po wyzdrowieniu może być ono wykorzystane podczas zabiegu inseminacji lub programu in vitro.

W sytuacji, gdy chory pozostaje w stałym związku i planuje potomstwo w przyszłości, skuteczne jest także zrealizowanie części programu in vitro i zamrożenie zarodków, jeszcze przed rozpoczęciem terapii.

Według badań, świadomość możliwości posiadania dzieci po powrocie do zdrowia, daje większe szanse na powodzenie leczenia u Pacjentów onkologicznych.

About the Author:

Avatar
Kierownik Laboratoriów In Vitro INVICTA. Embriolog (certyfikat Senior Clinical Embryologist, nadawany przez ESHRE). Członek polskich i zagranicznych towarzystw naukowych, w tym PTMR (jako członek zarządu), PTGC, PTDL, PGDIS oraz ESHRE.

4 komentarze

 1. Avatar
  Anna 24 maja 2018 w 10:31 am - Odpowiedz

  Cudownie, że za sprawą rozwoju medycyny istnieje szansa zostania rodzicem, nawet po przejściu tak ciężkiej choroby. Jednak temat ten nadal często jest pomijany i wiele osób nie ma nawet świadomości, że oncofertility jest tak istotne w przywróceniu płodności po zakończeniu chemio lub radioterapii. Zarówno lekarze jak i media powinny częściej informować pacjentów o takiej możliwości.

 2. Avatar
  Kamila J 24 września 2018 w 3:31 pm - Odpowiedz

  Ciekawe jak wiele osób zdaje sobie z tego sprawę.. Czasami nowotwór przydarza się młodym osobom, które ze stresu nie pomyślą o zadbaniu o temat przyszłej płodności i dzieci..

 3. Avatar
  Maja 14 listopada 2018 w 9:37 am - Odpowiedz

  To dramat, gdy człowiek dopada wielkie R.. a jeszcze większy dramat, gdy nawet po wygranej z chorobą człowiek mierzy się z jej konsekwencjami.. warto mysleć o przyszłości i mieć zawsze plan zapasowy. Nawet jak się jest zdrowym warto o tym pomyśleć, bo nigdy nie wiadomo

 4. Avatar
  Angelika 25 marca 2019 w 2:00 pm - Odpowiedz

  Moja przyjaciółka odkąd ją znam (od piaskownicy) marzyła o byciu mamą. Największa tragedią dla niej kiedy okazało się, że ma raka nadnerczy była nie sama choroba, ale właśnie groźba niepłodności. Na szczęście dowiedziała się o możliwościach zamrożenia komórek jajowych i teraz nie dość, że jest zdrowa, to jeszcze ma śliczną córeczkę :) To jest piękne, jak nauka zmienia ludzkie losy.

Zostaw komentarz